На снимката: Александър Николов
1,5 млрд. лв. енергийни компенсации за бизнеса
Схемите за подпомагане трябва да бъдат одобрени от Брюксел
/ брой: 246
Правителството ще предложи компенсации на обща стойност 1,5 млрд. лв за бизнеса заради драстичното повишение на цената на електроенергията и природния газ и загубите, които някои енергийни дружества ще претърпят, заради мораториума върху цената на тока за домакинствата в следващите три месеца. Това съобщи енергийният министър Александър Николов. Вчера цената на тока на енергийната борса у нас удари рекорд от 342 евро на мегаватчас.
На борсата кубометър газ вече мина психологическата граница от 2000 долара.
Министерството на енергетиката и министерството на финансите са разработили три схеми за подпомагане на бизнеса. Първата предвижда за четирите месеца от декември 2021 г. до март 2022 г. небитовите потребители - фирми, болници, училища, детски градини и различни общински структури, да бъдат компенсирани с общо 900 млн. лв. Помощи обаче ще получат само тези небитови потребители, които купуват ток на цени над 185 лв. за мегаватчас - борсовата цена от месец юли т.г.
Небитови потребители, сключили дългосрочни договори с цени под 185 лв. за мегаватчас, няма да получат помощи за зимните месеци, заяви министър Николов. Размерът на помощта ще бъде 75% от разликата между 185 лв. за мегаватчас и реалната средномесечна борсова цена за съответния месец. Поставя се и таван на размера на компенсацията. Тя не може да надхвърля 30% от реалната средномесечна борсова цена.
Според втората схема елекроразпределителните дружества ще получат 350 млн. лв. компенсация заради замразяването на цените на електроенегията за домакинствата от 1 януари 2022 г. Сметката е направена за продължителност на мораториума до края на март 2022 г., въпреки че премиерът Кирил Петков допусна, че той може да бъде вдигнат много по-рано, когато се задвижат мерките за компенсиране на засегнатите бизнеси.
Третата схема на подпомагане е насочена към топлофикациите в страната заради поскъпналия природен газ. Разчетени са 200 млн. лв. компенсации за топлофикациите, които ще замразяват в следващите три месеца цената на парното за битовите абонати. Основен дял в това подпомагане се пада на Топлофикация София.
И трите схеми трябва да минат пред одобрение пред Брюксел. Според министър Николов това може да се случи много бързо, до края на годината, тъй като Европейската комисия вече е разработила процедурата за нотификации във връзка с исканията на други държави.
Необходимите 1,5 млрд. лв. ще бъдат осигурени от три източника - фонд "Сигурност на енергийната система", енергийните дружества на печалба под шапката на БЕХ (основно АЕЦ Козлодуй) и от държавния бюджет. Последното перо ще се използва само след като бъдат разходвани останалите ресурси, подчерта Николов.
Според него битовите потребители и бизнесът трябва да имат яснота преди 31 декември каква ще е ситуацията след Нова година. В момента тя е тежка, но мисля, че с общи усилия ще се справим. Трябва да има предвидимост, както за производителите, така и за потребителите. Обсъдихме ситуацията с "Топлофикация - София" и възможността да се предотврати шоковото поскъпване на парното в столицата. Проблемът с "Топлофикация - София" седи на масата от години и не се решава. Трябват много бързи мерки. Не може в София да има най-много потребители и столицата да е най-стабилния финансово град в държавата, а дружеството години да работи на загуба", каза министърът.
