10 Юли 2026петък16:27 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

200 млн. губят превозвачите заради сухопътния Шенген

Тежкотоварните автомобили чакат с дни между България и Румъния, бизнесът настоява за облекчения

/ брой: 6

автор:Дума

visibility 3091

200 млн. евро са загубите за българските превозвачи от дългия престой на границата с Румъния. Това каза Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи пред "България он ер". Той отбеляза, че се създават и предпоставки за опасни пътища в тези райони заради колоните от тежкотоварни автомобили. Димитров подчерта, че всеки ден забавяне на стоката е загуба и за българската икономика.
"Опашките по границата са с години наред. Чака се на границата между България и Румъния понякога с дни. Много пъти сме настоявали за облекчаване на контрола", каза Димитър Димитров.
Предстои среща на превозвачите с финансовия министър Асен Василев, за да обсъдят въпроса с проверките.
"Има огромни буферни паркинги на границата между Румъния и България и не се мисли в посока да се облекчи режимът, така че да сме конкурентни на превозвачите от Западна Европа. Това оскъпява доставките, отразява се и на цените, а все повече и на шофьорите, които чакат с часове. Това води до положение, че въпреки че заплатите са едни от най-високите, има отлив на желаещите да упражняват тази професия", каза предприемачът Таня Скринска.
Според нея трябва да се увеличи броят на гишетата и хората, които обработват документите. "Настояваме за конкретна дата за присъединяването ни със сухопътните граници в Шенген", допълни Димитров и припомни, че България и Румъния са изпълнили всички условия за присъединяване към Шенген.
"Бихме настоявали влизането ни в Шенген, макар по въздух и вода, все пак да е полезно и за българските превозвачи. Конкретно такива мерки са премахването на кантарите на границите", каза още Димитров.

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ