21 Февруари 2026събота16:19 ч.

Анализ: Жегата вдига разходите за труд, сваля БВП

/ брой: 153

автор:Дума

visibility 955

Средно с 0,6 на сто се увеличават разходите за заплати у нас заради високите температури от началото на май до началото на август. Това показва анализ на експертите на компанията за застраховка на търговски кредити "Алианц Трейд" (Allianz Trade).

Научни изследвания доказват, че при горещо време производителността на труда намалява заради необходимост от намаляване на работно време, забавяне на дейностите, повече грешки, както и заради ръст на допълнителни разходи за работодателите. Като особено проблематични се считат дните с температури над 32 градуса по Целзий, като в България за периода 1 май – 4 август са отчетени 16 такива дни.

Анализаторите на "Алианц Трейд" прогнозират, че жегата може да доведе и до 0,4 процентни пункта загуба от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната. Негативните последици от жегата за България обаче са по-малки от очакваните загуби на глобално ниво, където очакванията са за спад на БВП от 0,6 процентни пункта. По-тежка е и ситуацията в други държави от Южна Европа, като в Гърция увеличението на разходите за заплати се оценява на 1,4 на сто, а свиването на БВП - с 0,9 процентни пункта. В Испания ситуацията е още по-сложна с 1,5 на сто ръст на разходите за заплати и 1 процентен пункт загуба от БВП. В Италия очакванията са за 0,8 на сто повече разходи за заплати и 0,5 процентни пункта намаляване на БВП. 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 2070

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2660

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2459

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2639

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1906

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 3194

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 3005

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2809

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 3127

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 2152

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ