21 Февруари 2026събота12:41 ч.

Антибиотиците ще се купуват само с електронна рецепта от днес

автор:Дума

visibility 20911

От днес лекарите изписват антибиотици само с електронна рецепта. Издадените до момента хартиени рецепти имат валидност от 30 дни и могат да се изпълняват в аптеките.

Отпадането на хартиената рецепта за антибиотици става факт на фона на притеснения от страна на спешни медици, че фелдшерите и лекарските асистенти не могат да изписват електронни рецепти, тъй като не са изрично посочени в наредбата. Миналата седмица председателят на Фармацевтичния съюз Димитър Маринов изнесе данни, според които 38 от тези професионалисти издават електронни предписания. Колкото до аптеките, според него те изпълняват такива рецепти, стига изписаното лекарство да е налично:

"Единственото, което трябва да знае пациентът, когато има е-рецепта, е кога е бил на преглед. За да могат бързо да му я намерят, ЕГН-то ще си го погледне от личната карта".

От сдружението на лечебните заведения от специализираната извънболнична помощ призоваха да се въведат изключения, при които да се изписва хартиена рецепта за антибиотици. Д-р Катя Ганова коментира:

"Би трябвало да има и да се помисли за тези изключения, за да не отиваме до крайности и до фатални грешки".

От днес в сила влиза и удължената с 15 дни забрана за износ на инсулинови лекарства и на антибиотици за деца. Тя ще действа до средата на април.

БНР

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2090

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2110

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2274

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 2691

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 2555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2407

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 2586

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1897

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ