16 Май 2024четвъртък06:17 ч.

Снимка Блиц

Аржентинец от Лудогорец матира Аякс в Амстердам

visibility 185

Лудогорец победи нидерландския гранд Аякс с 1:0 като гост в реванша от плейофа за класиране в груповата фаза на Лига Европа. Заради поражението си с 1:4 в първата среща в Разград обаче шампионът на България отпада от турнира, но продължава групата в Лигата на конференциите. Въпреки това успехът е исторически, защото за първи път български тим спечели срещу славния холандски тим в Амстердам.
"Орлите" ще научат съперниците си днес след 15.30 часа, когато ще се тегли жребият за груповата фаза на турнира.
Домакините от Аякс организираха първата си по-опасна атака още във втората минута, но вратарят Симон Слуга се намеси решаващо. След четвърт час игра Аякс опита още един опасен удар чрез Кенет Тейлър, но топката премина встрани.
Лудогорец погледна по-сериозно към вратата на съперника в 21-ата минута след фаул срещу Бърнард Текпетей, но Иван Йорданов не се възползва.
Преди почивката Аякс имаше претенции за дузпа след падане на Стивън Бергвайн в наказателното поле на разградчани, но съдията и ВАР не видяха нищо притеснително.
След малко повече от час разградчани организираха бърза атака, при която Доминик Янков успя да намери влезлия като резерва аржентинец Матиас Тисера, който вкара в опразнената врата за 1:0 въпреки намесата на вратаря.
Аякс пропусна чудесна възможност да изравни в 72-ата минута след удар на Яков Медич, но той не намери целта.
В последните десет минути Лудогорец вдигна оборотите и организира няколко опасни атаки, които обаче не доведоха до нов гол.
Звездата Кирил Десподов остана резерва и не влезе в игра, което засили вероятността той да бъде продаден днес до края на трансферния пазар.
"Искам да поздравя играчите, мисля че всички изпълниха до голяма степен това, което имахме като план. Играхме със самочувствие. Постигнахме престижна победа. Имахме ситуации, в които можехме да отбележим още голове. Да победиш гранд като Аякс на собствения им стадион - мисля, че напълно сме заслужили това, което направихме през всичките 90 минути", коментира треньорът  на  Лудогорец Ивайло Петев.
"Жалкото е че, ако върнем лентата назад, допуснахме изключително детски голове и дадохме голяма преднина на отбора на Аякс в Разград. Всичко е минало и трябва да си извадим поуките. Не е малко да победиш гранд като Аякс. Това е машина за футбол. Мисля, че не е малко, ще го оценим след време още повече. Мисля, че е напълно заслужено. Относно вкарването на Тисера в игра - все пак на Руан му се натрупаха мачове. Бях планирал да изиграе едно полувреме или 60 минути. Бях убеден, че Тисера ще иска да даде всичко от себе си, дори и малко злоба. Радвам се, че успяхме. Не само той, а и другите играчи, които се появиха от резервната скамейка", заяви Петев и каза защо Серджио Падт и Кирил Десподов не играха тази вечер.
"Това са мои решения. Относно Падт той още има малък проблем в рамото. Относно Десподов - той каза, че не е на 100 процента готов. Всеки ден има някакви писаници за него, ще видим какво ще се случи", коментира специалистът.
"На много челно място бих поставил тази победа. Това е гранд и да го победиш, и то с такава добра игра. Щом могат да победят Аякс, могат да победят всеки един отбор. Това ще ни стои като шаблон и трябва да се стремим да победим всеки, който и да е срещу нас", завърши Петев.