20 Февруари 2026петък04:02 ч.

Атакуваха с торпеда два танкера

Американски флот потвърди за нападенията в Оманския залив

/ брой: 112

автор:Дума

visibility 1940

Десетки души от екипите на два танкера са спасени след две експлозии в Оманския залив, предадоха световни информационни агенции. Това е вторият подобен инцидент само за месец.

Става дума за танкера "Фронт олтеър" на норвежката компания "Фронтлайн", пренасял 75 хил. тона нафта от Абу Даби в Япония. Другият танкер е "Кокука Кърейджъс" на сингапурската BSM. Директор на норвежката компания заяви за Ройтерс, че подозренията са за "удар от торпедо" край бреговете на Фуджайра (Обединени арабски емирства). Засега обаче информацията не е официално потвърдена.

Първите съобщения дойдоха от иранската телевизия "Ал Алам", но не съдържаха информация дали става въпрос за атака. Американските военноморски сили потвърдиха, че са получили два отделни сигнала от танкерите в 10 и 11.12 ч. (българско време) и са опитали да съдействат на екипажите.

Компанията "Фронтлайн", цитирана от норвежки вестник, пише, че всички 23-ма членове на екипажа на танкера й вече са в безопасност. Екипажът на норвежкия кораб е бил предимно от руснаци, грузинци и филипинци, уточни ТАСС, цитирайки представител на компанията. Танкерът обаче е потънал. По-късно иранската агенция ИРНА уточни, че 44-ма души (от двата танкера) са били прибрани от ирански спасителни екипи, като цитира неназован източник, запознат със ситуацията. Същата медия твърди, че те са били откарани в Джаск, пристанище в Ормузкия проток.

Говорител на BSM, цитиран от Ройтерс, обяснява, че "Кокука" е пострадал при "инцидент, свързан със сигурността", но "няма опасност от потъване", а товарът (метанол) е непокътнат. Арабски медии твърдят, че и двата танкера са били атакувани с торпеда. Информацията била потвърдена пред норвежкия в. "Дагбладет" от представителя на оманската брегова охрана Несер Селин. 

Новината идва точно месец след подобен инцидент в Оманския залив с атаки по други танкери. При предишния инцидент Съединените щати обявиха, че Иран почти със сигурност стои зад него, а Обединените арабски емирства го свързаха в доклад пред ООН с "чужда държава", без обаче да я назовават.

В периода преди двата инцидента се повиши и напрежението между САЩ и Иран. Американският президент Доналд Тръмп изпрати през май ударна група със самолетоносач и бомбардировачи B-52 в региона, аргументирайки се с планове на Иран за атака срещу американски сили.

Петролът поскъпна с почти 4% непосредствено след инцидента, след като в сряда удари петмесечно дъно заради обновените данни за американски запаси на суров петрол (увеличили се с 2,2 млн. барела миналата седмица), пише Блумбърг.

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ