09 Февруари 2026понеделник21:06 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

Аз съм от Сопот, израснах с "Аз съм българче"...

/ брой: 12

visibility 22264


Уважаеми съграждани,

Като кмет на Сопот смятам за свой дълг да реагирам и остро да се противопоставя на залялата ни в последните дни информация. Както мнозина от вас са чели, българската секция на радио "Свободна Европа" излезе с мнение, че стихотворението "Аз съм българче" на Иван Вазов трябва да бъде премахнато от учебниците, защото щяло да пречи на интеграцията на мигрантите, които ще живеят в нашата страна.
Аз съм от Сопот, израснах с "Аз съм българче", с творбите на титана на българската литература, гордея се, че Иван Вазов е от тук и заявявам категорично, че ще браня и ще се боря за това национално богатство. Защото наследството, което ни остави Патриарха на българската литература, е несравнимо. Защото с него израснаха поколения българи и научиха децата и чрез него да обичат Родината ни.
Творчеството на Иван Вазов е преведено на 36 езика в целия свят и носи славата на България навсякъде.
До момента МОН и редица институции заявиха позиция, че нямат намерение да се маха "Аз съм българче" от учебниците.
Но "новината" не спира да се върти по медиите. Не може и не бива да се поддаваме на подобни провокации. Но през годините сме свидетели как редица емблематични произведения на наши автори бяха игнорирани от учебниците на децата. За това и много учители и родители, много българи са притеснени.
Аз съм и учител. Категорично и като такъв съм против подобни мерки и за мен това е кощунство!
За това съм категоричен, и като човек, и като кмет, че ако има индикации за премахване на стихотворението "Аз съм българче", пръв ще реагирам до всички възможни институции и с всички позволени ми от закона средства!

С уважение:
Станислав Стоенчев, кмет на община Сопот

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 660

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 550

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 8513

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ