21 Май 2024вторник17:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Проучване

България - регионалното отклонение на тема "НАТО"

Почти 40% от сънародниците ни биха гласували "за" излизане от Алианса

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 694

Много повече хора в България, отколкото в която и да било от 9 източноевропейски държави в Европейския съюз, биха гласували за напускане от НАТО. Това сочи ново проучване, публикувано на форума за сигурността GLOBSEC, който се проведе преди дни в Братислава.
Данните сочат, че в България делът на отговорилите, че ще подкрепят напускането НАТО, ако се състои референдум за членството, е нараснал с 13 пункта спрямо 2020 г. - от 25 на 38 на сто днес.



Някои от изводите:

"България демонстрира най-малко евроатлантическата ориентация измежду проучените страни", се казва в представянето на страната. "Това е единствената държава, в която подкрепата за напускането се е увеличила в последната година", въпреки руската инвазия в Украйна.
Само 50% от българите се съгласяват с твърдението: "Членството на страната ми в НАТО прави по-малко вероятно това чужда държава да ни нападне." За сравнение, в Словакия делът е 62%, в Литва - 74%, в Унгария - 75%, Полша - 88 на сто.




Проучването е направено при извадка от 1000 респонденти във всяка страна (общо 9000 души) с телефонни интервюта.
25 на сто са били и хората, дали същия отговор, за напускане на НАТО, в Словакия. Делът им в момента обаче е 23 на сто (а погледнато в петгодишна перспектива, от 2018 г. подкрепата за НАТО е нараснала с 22 пункта).  


В повечето държави отговорилите с "напускане" са намалели с по няколко пункта (в Полша - с 3 пункта до 2%). Няма промяна за периода от две години само в Естония (19%) и Литва (5%). В първата държава етническите руснаци са близо една трета от населението.
Дори в Унгария, където премиерът Виктор Орбан се старае да съхрани връзките с руския президент Владимир Путин заради доставките на газ и един месец блокираше европейското единство за санкциите, има спад от 10% през 2020 г. на 7 на сто през 2022.
"България, изглежда, е регионално отклонение по темата НАТО", като заради спада в подкрепата нагласите сочат разделение между поддръжниците, от една страна, и тези "против" или без мнение, от друга. За GLOBSEC този извод е странен в сегашната ситуация, след като дори традиционно неутрални държави като Швеция и Финландия искат да се присъединят.
В България и Словакия същевременно 49% от респондентите предпочитат автокрацията пред демокрацията, защото са се съгласили с твърдението: "Да има силен лидер, който не трябва да се притеснява от парламент или избори, е добре за страната ми." В Румъния процентът е още по-висок - 60%.
В България, Естония, Латвия, Литва и Полша средно 20% не са сигурни дали либералната демокрация е добра за страната им като система, базирана на равенство, човешки права и върховенство на закона. В България, нещо повече, почти две трети от хората смятат, че световните въпроси не се решават от избрани лидери, а от тайни групи, опитващи да наложат тоталитарен дневен ред.

Една трета смятат Русия
за стратегически партньор

Едновременно с това независимо от войната 57% от българите още не смятат Русия за заплаха за сигурността на страната ни. Това обаче е и третото най-голямо относително увеличение сред разгледаните държави, тъй като към 2020 г. делът на смятащите Русия за източник на заплаха е 3%, две години по-късно - 33%. Само в Чехия и Словакия увеличението е по-голямо, защото е над 40 пункта.
Прави впечатление и рязкото увеличение - от 16 на 33% на смятащите САЩ за заплаха. В Чехия този процент е намалял наполовина - от 30 на 15 на сто. За същия период в Словакия този процент е по-висок от този в България (39 на сто), но за двете години няма промяна.
В България също така едва осем процента смятат, че китайското правителство е заплаха за идентичността и ценностите им, при 12% в Латвия, 17 в Унгария, 28 в Словакия, 35 в Полша и 45 в Чехия.

Едната от графиките в доклада за отношението към САЩ, Русия и Китай.


Според изследването 30 на сто от българите възприемат Русия като най-важния стратегически партньор. В тази категория спадът е с 15 пункта, най-резкият спрямо 2021 г. Само в Словакия (37%) и Унгария (35%) повече респонденти са отговорили по този начин. Унгария е единствената държава, в която този дял не е спаднал спрямо миналата година.
От световните лидери единственият, на когото се гледа благосклонно, е Еманюел Макрон (60%). България също така е от страните, редом с Чехия и Унгария, където подкрепата за Германия се е увеличила за разлика от средното ниво (седем пункта спад за година, от 54 на 47%). Това е вторият най-голям процент на подкрепящи Германия (след Чехия) като стратегически партньор.

Много българи обвиняват
Запада за войната


"Повечето хора в Централна и Източна Европа ясно се произнасят кой е злодеят", започва частта в доклада за нагласите към войната в Украйна.
В три държави в Източна Европа обаче отношението е различно и България е една от тях. И Словакия, и в Унгария, и в България около 40% смятат или че Западът е предизвикал Русия, или че Украйна е виновна за войната, защото потискала рускоезичното население. Все пак, най-голям е делът на обвиняващите Русия (50%) и никъде сред деветте държави няма друг предпочитан отговор.
Дори в България, макар делът на респондентите с положително мнение за Путин да е най-високият (29%), се наблюдава рязък спад след началото на войната. Този отговор са давали 70 на сто от респондентите през 2020 г., се твърди в проучването.
Общо 45% от българите смятат, че Украйна е независима държава, но сборът на тези, които я смятат за марионетка на Запада (35 на сто) и част от Русия (12 на сто), е по-голям. В никоя от другите осем държави делът на респондентите, дали последните два отговора, не е по-голям.


В Словакия, България и Унгария повече хора смятат, че Украйна трябва да остане неутрална, отколкото са тези, които виждат мястото й в НАТО. В България делът им е 47%, при 29 на сто подкрепящи влизането в НАТО. В Унгария противниците на членството й са 40 пункта повече от поддръжниците. В Полша, обратно, 78% го подкрепят, 15% го отхвърлят.
В България е и най-малкият дял на хора, които смятат, че Русия няма да се задоволи с Украйна, а ще нападне и други европейски страни - 21%. Несъгласните са 64 на сто. В същата държава е и най-малкият процент на поддръжниците на възможно най-строги санкции срещу Русия - 38 на сто (при 43% в Унгария, 61 в Румъния, 78 в Чехия, 88 в Полша).
Само в България и Унгария под една четвърт от респондентите смятат, че държавите от НАТО трябва да изпратят собствени сили в Украйна заради войната.


Дневник

Сглобката катастрофира енергетиката, плащаме ние

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Ще работим за мир, срещу войната и превъоръжаването

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Време е за социална държава!

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 93

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 311

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 327

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 285

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 305

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 303

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 309

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ