22 Февруари 2026неделя23:33 ч.

Българската икономика - на две скорости

Средната заплата в София двойно по-висока от другите региони на страната

/ брой: 78

автор:Дума

visibility 1498

През последните 20 години българската икономика се движи на две скорости - София с 6% ръст на БВП годишно, докато останалата част от страната той е 3%. Това сочи първият анализ на Съвета за икономически анализи към правителството, представен вчера. 

София е основен бенефициент на парите от еврофондовете. 

Според документа в трансферите от централния бюджет се наблюдава повишаване на средствата към по-малките градове, но то не е съществено и не преодолява раздалечаващото се икономическо развитие. Причината е, че в малките общини населението намалява по-бързо. Заплащането на хората в страната по региони не се е различава съществено, но към края на 2019 г. вече се очертава тенденцията възнагражденията в София и околностите да са два пъти по-големи от тези в останалата част на страната. 

Наблюдава се и трайна тенденция за сериозно икономическо раздалечаване между София и останалата част на България. Освен това в България вече съществуват постоянни дисбаланси в развитието на регионите. Анализаторите отчитат, че извън София и областта съществува голямо разминаване между ръста на местния брутен вътрешен продукт и увеличението на заплатите.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 7176

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 10239

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 7915

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 8398

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 6871

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 8528

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 8186

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 8347

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 9308

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 7342

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ