Нора СТОИЧКОВА
България е сред страните в Евросъюза, намалили чувствително зависимостта си от изкопаеми горива за производството на енергия - над 11%, сочи изследване на Евростат, което обхваща периода 2010-2020 г. Това се дължало на увеличения дял на ВЕИ в енергетиката ни (стр. 4).
Намалението обаче при водещите икономики на континента като Германия, например, е само с 3 процентни пункта - от 81 на 78%. С нищожните 2 пункта намаление може да се похвали и Белгия.
Излиза, че една от най-изостаналите икономики на континента като българската "позеленява" по-успешно? Не. България излиза напред в тази класация поради свиването на производството си, а не защото се справя добре с постигането на екостандартите при производство на кафява енергия. А свиването на производството и стотици фалити на бизнеси предизвикаха фаталните решения в енергетиката по времето на ГЕРБ. Едни от най-катастрофалните за икономиката ни бяха отказът от "Южен поток" и от АЕЦ "Белене". Съчетани с безразборното и масово въвеждане на ВЕИ в енергийната ни система - чист приход за някои приближени на властта банки, те не просто оскъпиха тока и опразниха джобовете на хората, а директно свиха икономиката ни до размера на карфица. И ни закотвиха на дъното на всички европейски класации по болести, смъртност, човешко развитие.

