06 Май 2024понеделник12:27 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борел с предложения за нови санкции срещу Москва

автор:Дума

visibility 457

Изправен пред призивите за оставка, първият дипломат на ЕС Жозеп Борел във вторник обяви „конкретни предложения“ за санкции срещу Москва, тъй като евродепутатите го обвиниха, че „е попаднал в капана“, поставен от руския външен министър Сергей Лавров, пише Euractiv.

„Държавите-членки ще решат следващата стъпка, но да, това може да включва санкции и ще изложа конкретни предложения, използвайки правото на инициатива, което има върховният представител“, каза Борел пред Европейския парламент.

Главният дипломат на ЕС също добави, че подобни усилия могат да включват и мерки срещу дезинформация, кибератаки и други възможни хибридни действия.

Въпреки противоречивите призиви от целия блок, ЕС досега се въздържаше от налагането на нови санкции на руските служители в отговор на задържането на Навални, но вълната може да се обърне след неотдавнашното покачване на напрежението и резултатите от пътуването като в целия блок се чуват призиви за по-решителни действия.

Появата му пред законодателите на ЕС в Брюксел дойде пет дни след поразително пътуване до Москва, след което главният дипломат на ЕС призна, че отношенията между Брюксел и Русия са стигнали дъното.

В хода на визитата Москва експулсира трима европейски дипломати от Германия, Полша и Швеция, провокирайки огледални мерки от Берлин, Варшава и Стокхолм.

Докато излагаше защитната си теза, че е искал да провери всички възможности за влошаващите се отношения с Русия лично на място, Борел обаче не спомена това, че не можа да реагира на „провокативната хореография“ на Лавров по време на пресконференцията.

Вместо това Борел повтори защитните си линии от последните няколко дни, като каза, че „е поел очевиден риск“, но повтори, че е искал „да отправи критиките към Навални лично“.

Освен това той заяви, че преди срещата на върха на Съюза за отношенията между ЕС и Русия, планирана за март, е искал да проучи дали руското правителство е заинтересовано да реагира на влошаването на отношенията, което продължава от години.

„Отговорът беше ясен: Не, не е“, каза Борел, добавяйки, че Русия няма интерес от диалог с ЕС, ако правата на човека са част от пакета.

Дори по време на Студената война тогавашният Съветски съюз се беше съгласил, че правата на човека ще бъдат „третата кошница“ в контактите му със Запада, заедно със сигурността и икономиката.

„Политическият диалог замря след конфликта през 2014 г. в Украйна ... и неблагополучията на настоящия политически климат правят ценностите и принципите отново болезнени точки“, каза Борел в обръщението си към евродепутатите.

„Визията за общо пространство от Лисабон до Владивосток не се сбъдна и Русия не изпълни очакванията да се превърне в модерна демокрация“, посочи дипломатът и добави, че ще има „дълбоко разочарование и нарастващо недоверие“ между Европа и Москва.

„Те са безмилостни (...) Настоящата властова структура в Русия, съчетаваща заложени икономически интереси, военен и политически контрол, не оставя възможност за демократично върховенство на закона“, подчерта Борел.

„Трябва да определим modus vivendi, който ще избегне постоянна конфронтация“, заяви върховният представител и добави, че той ще включва „пространство за официална ангажираност, когато това е в наш интерес“.

Законодателите от ЕС не сдържаха критиките си към Борел, като най-много го обвиняваха, че е отслабил позицията на ЕС спрямо Москва, а други, че се е опитал да изрази собствената си позиция по време на посещението, което не е станало.

Борел не трябваше да отива на визитата в Москва, заявиха много евродепутати, които също разкритикуваха страните-членки, че не са отговорили на агресивните политики на Русия. Някои осъдиха партньорите си в ЕС, като Германия, че не реагират адекватно на влошаването на отношенията между ЕС и Русия, например като спрат газопровода „Северен поток 2“.

Преди срещата бившият министър на отбраната на Естония Рихо Терас, сега депутат от Европейската народна партия (ЕНП), заяви, че има подкрепата на 81 от 705-те евродепутати, за оставката на Борел.

Повечето от тях идват от Европейската народна партия и групите на европейските консерватори и реформисти, плюс няколко от „Обнови Европа“, докато самият Борел е социалист (S&D).

Борел има „пълната подкрепа“ на Урсула фон дер Лайен, заяви говорител на председателя на Европейската комисия пред репортери в понеделник.

Москва във вторник обвини съюзници на опозиционера Алексей Навални, че са „предатели“, тъй като призовават ЕС да санкционира членове от кръга на президента Владимир Путин, включително олигарси и банкери.

Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова нарече екипа на Навални „предатели“ заради преговорите им с хора, „които виждат Русия или като противник, или като враг, или като агресор“.

В Брюксел Борел подчерта, че ЕС „трябва да намери начини да продължи да взаимодейства с руското общество“, тъй като „важна част от руското население желае да поддържа силни връзки с ЕС и има истински демократични стремежи“.

Миналия ноември, по време на показанията си пред Европейския парламент, руските опозиционни лидери, включително Навални, призоваха да се прави разлика между режима на руския президент Владимир Путин и руските граждани.

„Не бива да им обръщаме гръб. Може би руските сили искат да се отделят, да се откажат от Европа, но не бива да се откъсваме от руското гражданско общество, от руския народ“, добави Борел.

Източник: Фокус

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1805

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1765

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1592

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1883

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2060

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1682

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1731

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1959

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1718

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1906

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ