20 Февруари 2026петък22:13 ч.

Борисов: България иска ресор „Киберсигурност“ в ЕК

автор:Дума

visibility 119

Измишльотина и жълта новина е, че България иска да получи ресор „Земеделие” в новата Европейска комисия. Страната ни ще се бори за еврокомисар по киберсигурността. Това стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов пред журналисти в Крумовград. Борисов видимо бе подразнен от новината, че страната ни се надява да има еврокомисар по земеделието.  

Информацията, че Мария Габриел може да получи земеделското портфолио се появи в онлайн изданието Politoco, което се позова на български източници.  

Журналистите в Крумовград попитаха премиера по темата, а той не скри раздразнението си. Женски глас зад него го посъветва „не го коментирай това“, но Борисов все пак отговори на въпроса. „Това, което искаме, са модерните ресори – киберсигурност, управление на ИТ технологии, това сме го заявили в мое лице преди месец и половина. За какво ни е ресор „Земеделие”? Там парите са ясно и точно разпределени за всички държави. Какво ще направи Габриел в ресор „Земеделие”? Някой пуска тези слухове, за да излезе, че, едва ли не, не са ни го дали”, заяви гневно Борисов. И обясни, че целта му е да има разширение на сегашния ресор на Мария Габриел, който е„Цифрова икономика и цифрово общество”.

Искането на България идва малко повече от месец, след като базата данни на НАП бе хакната и бяха източени личните данни на над 5 млн. българи. Очаква се киберсигурността да бъде дадена на Мария Габриел, която в момента отговаря за информационните технологии. От думите на Борисов стана ясно, че искането на България почти е съвпаднало с атаката срещу НАП. Заявката е направена лично от премиера преди месец и половина. Премииерът обясни бъдещата й дейност като "ресорът, който е сега, плюс разширение".

"Някой си измисля глупости и вие ме карате да ги коментирам. Ще се научите да питате нещо, което е важно, а не измишльотините на някого. Благодаря", скара се Борисов на медиите при посещението си в Крумовград.

Ако нещата се развият по очаквания от министър-председателя начин, комисар Мария Габриел ще се занимава и с инциденти като изтичането на данните на практически всички живи българи от сървърите на НАП. От днешните коментари на финансовия министър Владислав Горанов не стана ясно дали данъчните ще си раздадат бонуси и след кибератаката и как ще се отрази на приходната агенция очакваната многомилионна глоба от Комисията за защита на личните данни. „Ще се отрази на съдбата на тези терористи, които атакуваха системата”, заяви той. Нужни ли са още оставки в НАП след пробива? „Достатъчно кадрови промени направихме”, беше отговорът на Владислав Горанов.

Премиерът Борисов в този момент се провикна зад него с думите: „Горанов, за милиард инвестиция няма да може да я видиш довечера, само това ще пуснат, знаеш какво им е казано”.

 

               

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ