04 Май 2024събота06:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Дъвка на 10 хил. години пази ДНК на трима души

Специалистите се надяват да установят произхода на пещерните хора след последната Ледникова епоха

/ брой: 94

автор:Дума

visibility 1436

Учени извлякоха ДНК на трима души от дъвка на 10 хил. години, намерена на западното крайбрежие на Швеция, съобщи "Мирър". Специалистите се надяват да установят произхода на пещерните хора, заселили се на север след последната Ледникова епоха. Човеците са били предци на скандинавските народи.

Първите, заселили се на Скандинавския полуостров преди 10 хил. години, са дъвчели смола от брезова кора и са я използвали за закрепване на кремъчни сечива. От тези времена не са запазени достатъчно кости, а и в намерените няма съхранена ДНК. Изследвалите древната дъвка учени от университета на Упсала обаче успяха да секвенират молекулата на наследствеността на две жени и един мъж. Това е най-старата човешка ДНК, намирана в района.

Дъвката е намерена още през 90-те години на миналия век на археологическия обект Хусеби-Клев. Тогава обаче не е било възможно да бъде анализирана. "Извлечената от тези древни дъвки ДНК има огромен потенциал не само за проследяване на произхода и движението на хората преди много време, но и за получаване на информация за социалните им взаимоотношения, болести, храна", уточни доц. Пер Персон от Музея по история на културата в Осло.

Резултатите от изследването показват, че и тримата души са имали генетична връзка с други племена на територията на Швеция и с ранни мезолитни популации в Европа. Сечивата на обекта обаче са изработвани по начин, характерен за Източноевропейската равнина на територията на днешна Русия.

Този сценарий за културен и генетичен поток към Скандинавския полуостров от две посоки е предлаган и в по-ранни изследвания. Интересен е и фактът, че и мъже, и жени са дъвчели смолата за сечивата.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1078

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 973

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1095

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1266

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1085

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1031

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1236

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1056

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1176

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ