29 Март 2024петък13:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Германска ПВО система "Гепард"

Der Spiegel: Страните донори стават все по-неохотни да обещават помощ на Украйна

Украйна почти не получава нови обещания за помощ от Запада. По-специално големите страни от ЕС като Германия, Франция и Италия не обявиха значителна военна или финансова помощ през юли.

автор:Дума

visibility 1218

Между юли и август страните донори обещаха само около 1,5 милиарда евро за военна и финансова помощ на Украйна, пише Der Spiegel. Това е малка част от това, което беше обещано през април или май, пише Институтът за световна икономика в Кил (IfW) в текущия си доклад за поддръжка на Украйна.

В допълнение, само една страна е допринесла с най-голямата част (един милиард евро) от обещаните средства, а именно Норвегия . Записани са общо ангажименти за подкрепа от 84,2 милиарда евро.

Почти няма нови оръжия

„През юли страните донори изпълниха основно това, което бяха обещали, и стартираха няколко инициативи за нова помощ“, казва Кристоф Требеш, директор на изследователския център в IfW Kiel и ръководител на екипа, който създава Украйна Support Tracker. През юни и юли, например, Германия не е обещала нови оръжия, но е доставила някои оръжейни системи, които вече бяха обещани. „Финансовата и военна подкрепа все още е доста под нуждите на Украйна. Освен това остава малка в сравнение с това, което някои от донорите мобилизират в собствените си страни, за да предотвратят кризата“, казва Требеш.

По обем и последователност САЩ , Европейската комисия и Великобритания са най-надеждните поддръжници на Украйна. Американците взеха решение за големи пакети, особено през март и май, които оттогава бяха отменени на траншове. Британците са на второ място след САЩ в класацията на страните и вече са обещали два пъти повече помощ от Германия, която е приблизително наравно с Канада и Полша. Последователността на помощта от англосаксонските страни е забележителна.

"Европейската комисия редовно се застъпва за по-големи пакети от помощ за Украйна. При изпълнението обаче има многократни забавяния на ниво страни членки. За страна във военно положение обаче надеждността и предвидимостта на помощта са от решаващо значение, в допълнение към обема", казва Требеш. Важни страни от ЕС като Франция, Испания и Италия досега са предоставили малко подкрепа или остават непрозрачни, когато става въпрос за тяхната помощ.

източник: Der Spiegel


 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 202

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 168

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 173

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 196

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 188

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 182

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 196

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 157

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ