13 Май 2024понеделник09:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка НАИМ-БАН

Деца ще научат за игрите и играчките в древността в Археологическия музей

/ брой: 22

автор:Дума

visibility 1125

"Игрите и играчките в древността" е заглавието на лекция-презентация, която ще се проведе на 3 февруари в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, съобщи БТА.
В рамките на занятието служителите на музея ще разкажат на посетителите какво представлява науката Археология. С какви играчки са си играели децата през Праисторията и Античността и с какви игри са се развличали малчуганите в Египет, Гърция, Рим. Екипът на НАИМ-БАН ще отговори на тези въпроси, показвайки интересни карти, снимки, предмети и предоставяйки възможност на малките посетители да поиграят на игрите, с които човечеството се забавлява, откакто свят светува.
Занятието ще е в три основни модула. "Първият модул стимулира богато опознавателно изживяване на децата и учениците посредством интеракция с оригинални артефакти, с техни реплики и възстановки. Специализираният разказ обяснява науката Археология и представя основните периоди в културно-историческото развитие на българските земи в древността: Праистория, Античност, Средновековие", разказват от екипа на музея. По думите им, вторият модул включва адаптирани лекции за забавленията на хората в древността - музика, танц, театър, гладиаторски зрелища, детски играчки, ролеви и настолни игри. А третият прилага метода "учене чрез преживяване", включвайки практически занятия по игра на йо-йо, ашици, дама и rota (разновидност на морския шах).
Занятието е подходящо за изследователи на възраст между 7 и 11 години. Необходимо е предварително записване, уточняват организаторите.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 1313

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 1228

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 1260

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 1238

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 1317

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 1262

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 1155

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 1188

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 1263

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 1216

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 1270

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 1164

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ