21 Февруари 2026събота13:56 ч.

Електрическа автомагистрала за камиони беше открита в Германия

автор:Дума

visibility 1416

Част от автомагистрала в Германия, оборудвана със специална електропреносна мрежа, позволява от днес на камионите да се движат като тролейбуси, без да изпускат емисии въглероден диоксид, съобщи швейцарската радио и телевизионна компания Ер Те Ес , цитирана от БТА. Проектът, който е на стойност 14,6 милиона евро, е финансиран от министерството на околната среда, опазването на природата и ядрената безопасност на Германия.

Тази електрическа автомагистрала от 5 километра, разположена близо до Франкфурт, ще бъде тествана до 2022 година, според регионалната телевизия Хесенсхау. Днес хибриден камион тества за първи път механизма в истински трафик по един от най-натоварените участъци в Германия.

Целта на технологията е да намали замърсяването, причинено от тежкотоварните камиони. Задачата е да се съберат и анализират данните, които биха могли да доведат до разгръщането на проекта и в други райони на страната.

Тестваните специално за този проект камиони, оборудвани с пантографи, се включват автоматично към контактната мрежа.

Групата Сименс (Siemens) получи разрешително от държавата за създаването на тази електрическа магистрала. Неколкостотин стълба бяха инсталирани покрай пътните ленти на магистралата. През зимата система срещу заскрежаване би трябвало да запази функционирането на контактната мрежа.

 

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1911

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 2090

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 2110

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 2274

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1763

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 2691

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 2555

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 2407

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 2586

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1897

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ