20 Февруари 2026петък22:36 ч.

Европа планира да забрани влизането в Шенгенската зона

автор:Дума

visibility 1299

Европейските държави планират забрана за влизане в Шенгенската зона за пътуване без паспорт в най-радикалния отговор досега на ескалиращата пандемия на коронавируса на континента.

Предложеното действие - очаквано да бъде обявено по-късно днес - ще обхване всички несъществени посещения от трети страни, с изключения, включително за граждани на Шенгенското пространство, заявиха хора, запознати с въпроса.

Длъжностните лица на ЕС все още финализират решението, което идва след рязко покачване на случаите на зараза в Европа, предизвикало вълна от едностранни решения на държавите членки, но не запечата границите им. Планът на Европейската комисия все още ще трябва да бъде подписан от националните лидери, докато служителите подчертаха, че подробностите остават в процес на обсъждане и могат да се променят преди обявяването.

Комисията отказа коментар.

Забраната е насочена към несъществено пътуване до Шенгенското пространство, за да се ограничи разпространението на коронавируса в цяла Европа, заявиха служители. Страните от Шенген включват 22 членове на ЕС, както и Исландия, Норвегия, Швейцария и Лихтенщайн. Петте държави от ЕС, които не са в Шенген - Ирландия, Кипър, Хърватия, Румъния и България, могат да бъдат поканени да прилагат ограниченията, заявиха служители.

Положението с Великобритания - която е в преходен период след развода с ЕС през януари - не беше ясно веднага.

Изключенията от забраната, която се обсъжда, включват граждани на ЕС, жители и членове на техните семейства, както и работници в ключови сектори като здравеопазване и транспорт, заявиха служители.

Дипломати заявиха, че мярката е обсъдена по телефона тази сутрин между френския президент Еманюел Макрон, германския канцлер Ангела Меркел и ръководителите на Европейската комисия и Съвета на ЕС.

По време на разговора Макрон атакува националните действия за затваряне на границите и призова за европейски отговор.

Брюксел е готов да обяви плана след видеоконференция на лидерите на Г7.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ