10 Юли 2026петък16:27 ч.

Информация:

Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата! Скъпи приятели! Ние пак сме тук! Времето се променя и налага необходимостта от трансформации. И ДУМА се променя и става електронно издание, но ще продължи да работи за вас и за свободата, справедливостта и солидарността. Благодарим ви за подкрепата!

Снимка БГНЕС

Германия след изборите – предстоят тежки преговори за кабинет

автор:Дума

visibility 534

Социалдемократите печелят изборите в Гемания за пръв от няколко мандата, а преднината им пред Християндемократическата партия е много малка. Което изправя страната пред неясно бъдеще и тежки преговори за сформиране на управленска коалиция.

Победителите взимат 25,7 процента срещу 24,1 на сто за консервативния блок ХДС/ХСС. Трети са Зелените с 14,8 процента. Либералите също влизат в новия Бундестаг с 11,5 процента подкрепа. За крайнодясната „Алтернатива за Германия” са гласували 10,3 процента от избирателите, а за Левицата - 4,9 процента, но партията влиза в парламента заради спечелени три директни мандата, уточнява БНР.

Анализаторите прогнозират, че социалдемократите и християндемократите ще водят паралелно консултации в търсене на коалиционни партньори. Германия се намира в непознатата досега ситуация да не се знае, кой ще е следващият канцлер.

Сигурно е обаче, че двете по-малки партии – либералите и Зелените ще са част от следващото правителство. Затова председателят на либералната партия Кристиян Линднер предложи консултациите за съставяне на кабинет да започнат първо между неговата партия и Зелените, за да се опитат да изгладят различията си особено в политиката за опазване на климата.

Съпредседателят на Зелените Аналена Бербок демонстрира готовност за такива разговори преди преговорите с двете големи партии – социалдемократи или консерватори.

Социалдемократът Олаф Шолц се определи за победител във вота и заяви, че преднината му, макар и минимална, ясно показва желанието на германците за промяна в политическия курс с водено от него правителство.

Депутатското място на германския канцлер Ангела Меркел беше спечелено от кандидат на социалдемократите за първи път от 1990 г. Загубата на този мандат е още един удар за християндемократите, които претърпяха поражение на вчерашните парламентарни избори.

Меркел беше избрана в германския парламент с пряк мандат от този избирателен район за първи път през 1990 г. и оттогава го печелеше на всички следващи избори. Тя не се кандидатира на сегашните избори.

 

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ