10 Февруари 2026вторник09:58 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Готвят нова пенсионна реформа

Промените ще се фокусират върху частните фондове

/ брой: 151

автор:Дума

visibility 5015

Препоръки за нова реформа, която да завърши окончателно вида на пенсионната система, е получило българското правителство от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Промените ще бъдат в частното пенсионно осигуряване и целят да увеличат доходността от управлението по индивидуалните партиди, за да може при пенсиониране хората да получат адекватен заместващ доход. Това обяви Комисията за финансов надзор по повод на приключилата мисия на ОИСР. Освен на КФН, препоръките са изпратени и на министрите на финансите и на труда и социалната политика. България е кандидат за членство в ОИСР и очаква да бъде поканена през 2025 г.
Според ОИСР силните страни на българската система, въведена преди около 25 години, е тристълбовият модел, който дава възможност за диверсификация на риска, стабилните правила на работа на частните пенсионни дружества, както и надзора върху тях. Но от мисията са дадени някои препоръки за усъвършенстване на втория стълб на системата - задължителното допълнително пенсионно осигуряване в универсалните фондове. От ОИСР препоръчват универсалните фондове да въведат т.нар. мултифондов модел, което да даде възможност потребителите да избират различни стратегии за управление на парите им - консервативни, балансирани или рискови. При тях ще е възможно по-рисково, но и по-доходоносно инвестиране на средствата. Единият вариант е осигуреният да разрешава на фонда по-рисково инвестиране в преследване на по-висока доходност за бъдещата си пенсия. Другият е групиране на осигурените по възраст, като рисковите и доходоносни инвестиции да са разрешени само за по-младите работещи, а с напредване на възрастта на хората те да преминават към по-консервативни схеми.
ДУМА припомня, че в България е разрешена работата на девет пенсионно-осигурителни дружества, където около 3 млн. работещи и осигуряващи се българи, родени след 1959 г., внасят 5% от парите си за пенсия.
От години дружествата настояват за либерализиране на правилата, по които те могат да вложат парите на осигурените, за да имат те по-висока доходност и съответно по-големи спестявания за пенсия. В момента огромна част от вложенията са в държавни ценни книжа и много малка част в акции.
От ОИСР препоръчват възможността за прехвърляне на спестеното към обществени фонд НОИ да се ограничи само до веднъж и това да става към момента на пенсионирането по заявка на осигурения. В момента осигурените имат възможност редовно да променят партидите си за втора пенсия от частните фондове към НОИ и обратно.

Църквата почита паметта на свети Харалампий

автор:Дума

visibility 127

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 1768

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 2642

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 1864

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 1940

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 2262

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 2024

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 1619

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 3388

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 1719

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 2294

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 1855

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 13490

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ