06 Май 2024понеделник06:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Историята оправда Куба

66 години след щурма на казармата "Монкада", сложил начало на революцията, Островът на свободата устоява на все нови и нови американски санкции и привлича по 5 милиона чужди туристи годишно

/ брой: 142

visibility 3346

Къдринка Къдринова

"Осъдете ме, няма значение. Историята ще ме оправдае." Така младият кубински адвокат Фидел Кастро завършва своята защитна реч пред съда, където е изправен заедно с другарите си след щурма на казармата "Монкада" на 26 юли 1953 г. Атаката е замислена като начало на революция срещу диктатурата на Фулхенсио Батиста. Но 135-имата бунтовници са смазани от армията. Само шестима загиват в атаката. Другите са заловени и 55-има са избити без съд и присъда, след жестоки изтезания. Оцелелите са осъдени и изпратени в затвора, после в изгнание.

Три години по-късно Фидел довежда от Мексико с яхтата "Гранма" 82-ма свои съратници, за да освобождават Куба. Движението им се казва "26 юли". На 1 януари 1959 г., притиснат от партизанската им армия, Батиста бяга от страната. Кубинската революция побеждава. Ражда се Островът на свободата.

66 години след онзи драматичен 26 юли в Сантяго, когато младежите, вдигнали се срещу изглеждащата всесилна диктатура, са били сметнати за безумци, вече е пределно ясно, че историята оправда и Фидел, и преродената от революцията Куба. Обект на брутални посегателства, агресии, атентати и на безпощадна 60-годишна финансово-икономическа блокада от страна на САЩ, малката карибска държава съумя да устои и да опази своя модел на развитие. И продължава да удивлява света с постиженията в безплатната за гражданите й медицина, в също безплатното и общодостъпно образование, в науката, в културата, в спорта и т.н.

Най-голямото богатство на Куба са хората й. Неуниващи пред изпитанията, заредени с усмивки, шеги и жизнелюбие, интелигентни и образовани, музикални и артистични, изобретателни и дружелюбни, способни да заразят със своята слънчева лежерност всеки гост и бързо да го убедят, че е попаднал в по-щастливата част на света. Много от чужденците, които избират красивия карибски остров за отпуската си, признават, че идват тук главно заради хората и създаваната от тях неповторима атмосфера. Природни прелести предлагат много страни по света. Но да се чувстваш така разтопен от човешката топлота наоколо, както в Куба, е трудно постижение из други ширини.

Омагьосани от тази "екстра" бяха и участниците, гостите и журналистите по време на състоялия се в Хавана през май т.г. 39-и международен панаир на туризма FITCuba 2019. Имах късмета вече за трети път да отразявам този престижен ежегоден форум по покана на кубинското министерство на туризма заедно с още 263-ма журналисти от 53 страни.

Тази година панаирът бе посветен на 500-годишнината от основаването на "карибската перла" Хавана. Юбилеят ще се закръгли на 16 ноември. Това е датата, на която през 1519 г. испански заселници се събират под сянката на една сейба - местна разновидност на баобаба. Провеждат там първата католическа литургия в чест на Сан Кристобал (Свети Христофор), покровителя на мореплавателите. Избират го за патрон на новосъздавания от тях град, който назовават Сан Кристобал де ла Абана (на испански името на кубинската столица се произнася Ла Абана). Това се смята за рождение на тази истинска перла, която в следващите четири века испанските крале ще превръщат в своя най-красив и най-любим пристан в Новия свят.

Цялата 2019-а преминава в Хавана под знака на юбилея. Затова и почетна страна - участничка на FITCuba 2019, тази година беше Испания, която исторически е толкова свързана с Куба. Испански са и 70% от чуждите инвестиции в бурно развиващия се кубински туризъм, който се очаква тази година да посрещне 5,2 милиона гости от цял свят (миналата година бяха 4,7 млн.).

Традиционно най-много са канадските туристи - 23% от целия поток. На второ място с около 20% досега бяха американците, чиито пътувания бурно се разраснаха след затоплянето на отношенията със САЩ по време на президента Обама. С идването в Белия дом на Доналд Тръмп обаче нещата се влошиха рязко. 

Тръмп сложи кръст

на 12-те форми за пътувания на американци, които даваха възможност да се заобикаля така и неотмененото ембарго. Забрани влизането в кубински пристанища на американските круизни кораби, обикалящи из Мексиканския залив и Карибско море, с които до Куба идваха 55% от гостуващите й американци. Сви драстично сумите за парични преводи от живеещи в САЩ кубинци към семействата им на острова. Спря така наречените U-транзакции, чрез които Куба се разплащаше с чужди партньори през банки с американско участие в трети страни. Наложи отделни санкции срещу пет кубински фирми, нарочени, че са свързани с въоръжените сили на страната, като сред тях е и авиокомпания, извършваща товарни доставки за острова.

Тежък удар стана и активирането от Тръмп на член 3 от приетия още през 1996 г. санкционен закон "Хелмс-Бъртън", насочен срещу трети държави, партниращи си с Куба. Досега той е бил замразяван от предходните американски президенти заради риска да предизвика съдебни искове и контрамерки срещу самите САЩ. Член 3 дава възможност на американски граждани (включително кубински емигранти) и техни наследници, чиято собственост в Куба е била национализирана през 1960 г., да съдят чужди фирми, които използват бившите им имоти - сгради, съоръжения, терени и т.н. 

Висшата европейска представителка по външната политика и сигурността Федерика Могерини реагира остро срещу активирането на чл. 3 и предупреди, че ако бъдат засегнати интереси на европейски фирми в Куба, ще последват жалби до Световната търговска организация, ответни мерки и искове срещу американски компании, представени в ЕС. В същия дух бе и реакцията на Канада.

За общата европейска позиция по казуса

двигателят е Испания

силно мотивирана от мащабните си инвестиции в Куба. Испанската министърка на туризма Мария Рейсе Марото, която доведе на FITCuba 2019 внушителна бизнес делегация, заяви пред форума: "Ние сме тук не само за да браним интересите на испанските компании, но и за да подадем ръка на кубинския народ, с който сме едно семейство, имаме обща история и култура."

Деловата работа на FITCuba 2019 протичаше в старата испанска крепост "Ла Кабаня", разположена на входа в Хаванския залив и пазила навремето града от пирати. От нея се открива прекрасна гледка към града. По традиция всяка вечер в 21 ч. от крепостта прогърмява топовен изстрел.

Старата част на Хавана, старателно възстановявана и поддържана от администрацията на историка на града (има такава длъжност там!) Еусебио Леал, продължава да е най-притегателна за туристите. Любими са им трите основни площада - "Сан Франсиско" с едноименния францискански манастир, подмладеният със свежи цветни фасади Стар площад и Площадът на катедралата с неизменните музиканти. Наблизо е и популярният бар за мохито "Бодегита дел Медио", а по улица "Обиспо" ("Епископ") бързо се стига от хотел "Амбос Мундос", където редовно е отсядал Хемингуей, до ресторанта "Флоридита", където е пиел дайкирито си.

На елегантния булевард "Пасео дел Прадо" със сенчестата пешеходна алея в средата му пък е възстановен хотел "Пакард", където са гостували Пабло Неруда и Марлон Брандо. Старата му фасада е запазена, но е надстроен с още няколко стъклени етажа, като в нишата между предишната и новата част е вграден обширен бар с открит басейн. 

Специално за нас, журналистите, отвориха построения през 1929 г. Капитолий, в който започнатият през 2010 г. ремонт още не е завършен. Целта е за юбилея на града през ноември впечатляващата сграда, която е една от емблемите му, да засияе в целия си блясък, включително и с позлатявания в момента купол. Вътре реставрацията вече е почти приключена. В Капитолия ще работи кубинският парламент.

Заведоха ни и на спектакъл на зашеметяващата "Тропикана", която също тази година има юбилей - създадена е през 1939 г. Феерията й не може да се опише. Трябва да се види и преживее.

Гостувахме и в селскостопанска ферма край Хавана, в която по всички правила на екологията, устойчивото развитие и "бавната храна" се произвеждат страхотни продукти. Освен сирене и колбаси от "щастливи" крави и прасенца опитахме и неустоими папая, ананас, авокадо. Разходихме се и из Националната ботаническа градина, създадена през 1967 г. като научно звено към Хаванския университет. Върху 600 хектара са събрани около 4000 вида растения. Уникална е колекцията от всевъзможни палми. Посетихме и красивата долина Винялес в провинция Пинар дел Рио, където расте най-добрият тютюн за кубинските пури. Пейзажът там е удивителен - със заоблени планини от карстови скали, под които има омайни пещери. А в градчето Винялес и из фермите наоколо е пълно с почитатели на селския туризъм. 

Бяхме и в чаровния и обновен град Матансас, на 90 км западно от Хавана, където ни посрещнаха с шеметна градска фиеста. Показаха ни и местната гордост - прочутия с акустиката си театър "Сауто", където са гастролирали Енрико Карузо, Анна Павлова, Сара Бернар.

На една от улиците в Матансас видяхме проточила се опашка за хляб. Да, уви, затегнатите от Тръмп санкции вече 

удрят по живота на обикновените кубинци

Затруднен е вносът на продукти като например брашно и пилета, които влизат в пакета субсидирани от правителството стоки. Хората са наясно кой е виновникът. "Толкова американски президенти са се мъчили да ни задушат. Тръмп прекалява, но нищо, ще издържим и него", каза една от жените на опашката в Матансас.

В морския рай Варадеро недалеч от Матансас туристите не усещат затрудненията на Куба. На тяхно разположение са всички екстри начело с прозрачното море и прекрасната природа. Организират се и пътувания с катамарани до близките коралови островчета като Кайо Бланко, където след вечеря с морски дарове ни беше представено шоуто с факли "Нощта на пирата". Разбира се, навсякъде ни посрещаха със страхотна кубинска музика, широки усмивки и топли прегръдки. "Докато други бият тъпаните на войната, ние предлагаме мир, гостоприемство, сърдечно общуване, приятелство", изтъкна кубинският министър на туризма Мануел Мареро Крус по време на FITCuba 2019. Напълно прав е.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1711

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1540

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1837

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1999

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1641

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1673

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1909

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1681

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1835

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ