20 Май 2024понеделник08:00 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Тодор Байчев:

Карнобат има потенциал за силно земеделие и туризъм

Нов обходен път извън града за ограничаване на товаропотока обещава кандидатът за кмет на общината, издигнат от "БСП за България"

/ брой: 206

visibility 1077

Интервю на Нора Стоичкова, БСТВ


Тодор Байчев е роден в Карнобат през 1973 г. Завършил е право във ВСУ "Черноризец Храбър". От 2001 г. е работил като юристконсулт в „Топаз мел” ООД, а от 2007 г. е адвокат на свободна практика. Бил е депутат от БСП в периода 2017-2021 г. Има две деца.


- Как върви предизборната кампания, г-н Байчев, остана съвсем малко време?
- Кампанията от страна на политическите сили върви нормално, традиционно. По-интересно върви тя за, нека да ги нарека, "бизнес партиите". Центърът на града се е обърнал на битпазар - от едната шатра се предлагат бонбони, от другата шатра - за да ги затапят, започват да предлагат фланелки и шапки, трети раздават вино... Не се акцентира върху идеи, политики, а се обещава доста на едро.
- Вие на кои точно приоритети за развитие на Карнобат наблягате?
- На това, което не е свършено в годините и от което общината има нужда, както и на това, което гражданите споделят и изтъкват като необходимост за града и селата.
Голяма част от пътникопотока от товарни автомобили, които идват от ГКПП "Капитан Андреево", което се оказа най-натоварено в цяла Европа, минава пред Карнобат. Нашето желание е да бъде изграден един обходен път.
На следващо място, желая да привлечем инвеститори, които са различни от собствениците на фотоволтаици. Това го казвам от гледна точка, че фотоволтаиците са много скъпа инвестиция, но там работят 4-5 охранителя на минимална работна заплата. Не се създават работни места, нито добавена стойност на продукцията и най-вече не се задържат младите хора.
Като споменах за млади хора, смятаме да предприемем политики за задържане на млади специалисти. В нашата болница например, има само 3 отделения, а лекарите са в предпенсионна възраст. Не се мисли за бъдещето на града, а има достатъчно деца, които учат медицина. Общината трябва да създаде фонд, който да дава стипендии на тези деца и част от тях да се върнат по договор да работят в нея. Няма нищо лошо в това да си осигурим кадрите за болницата.
Трябва да помислим и за селата, тъй като освен града има и още 30 села, където няма болнично лечение, с изключение на едно с фелдшер на 70 и повече години. Можем да участваме в европейска програма по тази линия, да се заплаща на медицинско лице с опит да обикаля по селата.
За мен постигнатото до момента е една основа, която обаче не се надгражда. Да вземем спортната зала - ние така й казваме, но това е едно помещение, което тече, когато вали дъжд. За да бъде спортна зала, трябва да може да се провеждат състезания, тренировки...
- Колко души живеят в община Карнобат?
- За съжаление, вече са около 20 хил. и 500 заедно със селата. Преди 20 години бяхме 29 000 души, като напусналите са млади хора, които отиват да учат другаде и повече не се завръщат в града.
- Какъв тип инвеститори ви трябват и в кои области смятате, че общината би могла да се развива най-добре?
- Определено можем да се развиваме в областта на селското стопанство и преработвателната промишленост, тъй като общината е най-големият овощар в България. Има хора, които се занимават с лозарство и търсят къде да продават гроздето, което произвеждат. Може да се търси инвеститор и в областта на маслобойните или преработватели, които работят с брашна, защото и най-голямата мелница в България е в община Карнобат.  
За всичко това трябва да бъдат създадени условия. На първо място - да има път към съответната икономическа зона. Когато си закупиш съответния парцел, трябва да имаш там осигурени и вода и трифазен ток. В момента имаме две икономически зони, пътят до тях е с 20-30 сантиметрови дупки, няма вода, няма и ток.
- Тоест, вие имате планове да развиете тези две икономически зони така, че да станат атрактивни за инвеститори.
- Абсолютно. По-нататък - общината ни би могла да се обърне и към развитието на туризма. Имаме една крепост - Маркели, в която са инвестирани 3.2 млн. лв. Тя е средновековна, има и трикорабна църква. До там има и хубав път, но толкоз - всичко друго е изоставено и тъне в шубраци, храсталаци и т.н. Не се работи в посока привличане на туристи. А това място заедно с шатата наоколо би могло да се развие като чудесна дестинация за винен туризъм.
- Какви други възможности предлага земята на община Карнобат освен лозарство?
- Всичко може да се отглежда - плодове, зеленчуци, полски култури. Земята при нас е плодородна. В съседни общини има много хора, които се занимават с парниково производство. При нас има голям производител, който зарежда с малини големите търговски вериги, друг ги зарежда с чери домати. Хората работят, имат инициативата, трябва да бъдат стимулирани в правилната посока.
- Преди време БСП заговори за това, че трябва да остават повече пари в общините. Как смятате за най-справедливо да се разпределят средствата между държавния бюджет и общините?
- Според мен централното ръководство, държавата, няма интерес да има децентрализация на общините, защото тогава политическите сили, които управляват, биха могли да изтърват властта, която упражняват, чрез местната власт. В тази връзка стигаме до прословутите постановления на МС, с които се раздават едни пари на края на годината. Нашата битка в парламента беше това да минава през парламента и да има някаква реципрочност и ясен механизъм, по който се раздават тези пари.
За мен децентрализацията е полезна от гледна точка на това, че общините могат да получат финансова независимост от политическото ръководство в държавата, да участват по-смело в проекти или да теглят заеми...В Европа върви процес на децентрализация на регионите, надявам се да стигне и до България.
- Не само в Карнобат, в цяла България има  региони, които се обезлюдяват, защото няма работа и не може да се намери подходяща заетост на младите с достойно заплащане. Виждате ли решение на този проблем, който касае не само вашата община, а и страната като цяло?
- Личното ми мнение е, че държавата има възможност, но няма желание. Давам пример и с учителите. Когато стана ясно, че те са в предпенсионна и пенсионна възраст, се усетиха, че начинът да привлекат млади и образовани хора е през увеличаване на заплатите. Когато това се случи, виждате колко много хора се преквалифицираха в педагози.
За мен е важно също и смятам, че е крайно време да затегнем кранчетата за източване на държавния и общинските бюджети. Това е нещото, което съсипва държавата и не дава възможност за растеж на качеството на живота. Няма как една магистрала или улица, да струва еди колко си пари и сравнявайки го с други държави да установяваш разлика в милиони, при положение, че там трудът, горивата, токът, материалът е по-скъп. Тук се краде, това е грозната истина.
- В община Карнобат краде ли се, понеже стана дума за грозната истина? Как ще коментирате модела, който досега управляваше?
- Дали се краде или не - това е работа на съответните органи. След като не са установили, явно не се краде. Обаче - давам показател пример с прословутия център на града и парка, чиято реконструкция струваше 4.5 млн. В един момент се оказа, че трябва да дофинансираме с още половин млн., защото измерванията в градината са били грешни. Аз се поинтересувах кой е този човек, който не е измерил правилно и се оказа, че няма отговор, такъв не получих.
Винаги съм казвал, че трябва да се работи с мисъл и чувство за отговорност и когато нещо не е направено, както трябва, ти не бива да го разписваш, а да изискваш то да бъде свършено качествено.
- Ще потърсите ли сметка за безобразията, които са извършени в община Карнобат?
- Ние не гоним сметка, не таим лоши чувства, но за да се знае откъде тръгваме, би следвало да се извърши една ревизия.
- Какво друго бихте предложили на хората, които ще гласуват за вас на тези избори, вкл. и в тези 30 села, забравени от бога?
- Най-бързото нещо, което смятаме да направим е въвеждането на видеонаблюдение с цел подобряване сигурността на хората. Вече споменах за мобилен лекарски кабинет. Имаме желание и за мобилна група, която ще се занимава с благоустрояване в селата - за почистване, за поправка на пейки, за косене и т.н. В момента това нещо е възложено на кметовете, някои от които са над 70 г., а има и жени. На следващо място - включване и на селата в европейски програми...
- Защо трябва да гласуват хората за вас на 29 октомври?
- На първо място се обръщам към тези гласоподаватели, които са принуждавани или съветвани от своите работодатели да гласуват по определен начин - тези, които твърдят, че ви дават хляма, всъщност ви крадат салама. Гласувайте с разум с бюлетина номер 1 за нещо различно, което ще се случи.  

(със съкращения)

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ