20 Февруари 2026петък21:06 ч.

КЕВР разреши 3,5% по-скъп газ за март

Цената на синьото гориво в Европа расте с 300 долара на час, у нас токът за бизнеса стигна близо 840 лв. за мегаватчас

/ брой: 46

автор:Дума

visibility 1198

За първи път в историята цената на природния газ в Европа почти доближи 4000 долара за 1000 куб. м. По данни на лондонската борса ICE цената на фючърсите на най-ликвидния хъб TTF в началото на вчерашния ден беше 2366,8 долара за 1000 куб. м., но цената започна рязко да се покачва с безпрецедентно темпо от около 300 долара на час. Така още предиобед котировките достигнаха 3900 долара за 1000 кубика.
Цените на природния газ в Европа станаха силно променливи през последните две седмици, откакто на 21 февруари руският президент Владимир Путин подписа укази за признаване на суверенитета на Донецката и Луганската народна републики, а на 24 февруари Русия започна военна операция в Украйна. Така цените, които в началото на февруари се движеха около 890-910 долара за 1000 куб. метра, скочиха повече от четири пъти, доближавайки 4000 долара. Вчера германските министри на външните работи, на финансите и на икономиката се обявиха против налагането на ембарго върху вноса на петрол, газ и въглища от Русия заради войната в Украйна, предаде Франс прес. "Застрашени сме да платим много, много висока икономическа цена. Ако утре в Германия или Европа светлините угаснат, това няма да спре танковете", заяви външната министърка Аналена Бербок. "Не бива да ограничаваме нашия капацитет да издържим в дългосрочен план", предупреди финансовият министър Кристиан Линднер. Япония обсъжда със САЩ и европейски държави ембарго върху руския петрол, предаде Ройтерс.
Междувременно у нас КЕВР одобри цена на природния газ в размер на 113,73 лева за мегаватчас (без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС), съобщиха от регулатора. Сред най-високите цени, на които вчера газът се предлагаше на международните борси, беше над 560 лв. за мегаватчас. Утвърдената цена е с 3,5 процента по-висока спрямо февруарската. Основните причини, с които КЕВР се обосновава, са ограничаването на добиваните количества от газохранилището "Чирен", както и рекордно високите цени на европейските газови борси. Добивът от "Чирен" вече бе преустановен, за да бъдат натрупани резерви в случай на криза с доставките на природен газ. В решението са отчетени актуалните данни за пазарните индекси на европейските газови хъбове, но към 28 февруари, индексите на петролните деривати и средномесечният обменен курс на еврото в щатски долари, както и други фактори.
Цените на тока, които са свързани с тези на газа, също се повишиха както у нас, така и в цяла Европа. У нас поскъпването на свободната енергийна борса бе с 38,22%. Борсата затвори при цена за базова енергия от 839,61 лв. за мегаватчас с ден за доставка 8 март.
 
газ цени

началото на февруари    890-910

24 февруари    над 1400

2 март    2300

4 март    близо 2400

7 март    близо 3900


Икономист:
В България няма основание за голямо поскъпване на горивата

Няма сериозно основание за голямо поскъпване на горивата у нас, защото рафинерията в Бургас не работи със сорт "Брент", а със сорта "Уралск", който не поскъпва, каза пред Нова телевизия икономистът Георги Ангелов. Големите компании отказват да купуват от Русия сорта "Уралск" и поради това цената му пада. Затова в България няма оправдание за поскъпване, твърди Ангелов. Междувременно вчера петролът поскъпна до най-високото си равнище от близо 14 години. Цената на сорта "Брент" от Северно море доближи 140 долара за барел. В ранната търговия цената му беше 130 долара за барел. С близо 10% поскъпна  американският лек суров петрол, който вчера сутринта струваше 126 долара за барел. Подобни нива пазарите не помнят от 2008 г. Инвеститорите се опасяват, че ако не бъде постигнато прекратяване на огъня в Украйна, петролът ще продължи да поскъпва. Според анализатори от JP Morgan петролът може да скочи до 185 долара за барел.

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 977

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1071

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1009

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1081

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 994

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 968

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 983

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ