21 Май 2024вторник08:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Китайско-американската среща в Сан Франциско не отговори на въпрос №1:

КИТАЙ и САЩ: Врагове или неизбежни партньори?

Си Дзинпин взе участие в специална вечеря с американски бизнесмени. Те го посрещнаха с бурни овации и отбелязаха положителни промени в реториката му. Според тях обаче все още е рисковано да се прави бизнес в Китай поради позицията на САЩ

/ брой: 225

автор:Дума

visibility 1038

Райън МАКМОРОУ/Деметри СЕВАСТОПУЛО*

В един от хотелите в Сан Франциско председателят на КНР Си Дзинпин се изказа пред представителите на американския бизнес елит с послание, което бе прието с бурни овации: Китай е огромен пазар и приятел на Съединените щати!
За да се срещнат с китайския лидер, в хотел "Хаят Риджънси" дойдоха изпълнителният директор на компанията "Тесла" Илон Мъск, шефът на "Епъл" Тим Кук и ръководителят на "Пфайзер" Алберт Бурла. Те бяха заинтересовани от продажбата на повече електрически автомобили, айфони и фармацевтични продукти в страната с втората по големина икономика в света.   
След дългоочакваните преговори с президента на САЩ Джо Байдън, Си Дзинпин се обърна към аудиторията от триста души: "Китай е супер голяма икономика и супер голям пазар. Модернизацията за 1,4 милиарда китайци е огромна възможност, която Китай предоставя на света."
"Светът има нужда от сътрудничеството между Китай и Съединените щати за по-добро бъдеще. Китай е готов да бъде партньор и приятел на САЩ", добави той.
И тези топли чувства изглежда бяха взаимни. "Ако прегледате списъка на най-големите американски компании, опериращи в Китай, те всички бяха там", заяви представителят на един технологичен гигант от Сан Франциско, който присъства на срещата на бизнес елита със Си и пожела да остане анонимен. А основателят на "Бриджуотър" Рей Далио, насочвайки се към събитието в хотел "Хаят", отбеляза, че "е много щастлив от това развитие на отношенията със Си".     
Председателят на КНР се опита да внуши на слушателите си, че неговата страна е отворена за американския бизнес. Но въпреки това напрежението в отношенията с Вашингтон, нестабилното възстановяване на китайската икономика след пандемията и все по-агресивните действия на апарата за вътрешна сигурност на Пекин водят до намаляване на ентусиазма сред американските инвеститори, които са предпазливи да правят големи залози в Китай.
Редица американски фирми вече започнаха "да опаковат куфарите си" или да преустройват веригите си за доставки, опасявайки се, че геополитическото напрежение може да подкопае бизнеса им. Страната бе напусната от такива технологични групи като Airbnb и Linkedin, а също от консултантските фирми Gallup и Forrester Research. Даже "Епъл", която дълго време разчиташе на китайското производство, започна да търси заместител.

Като алтернатива се разглеждат Индия и Виетнам

Според представители на американски компании те не са и очаквали, че преговорите на Си Дзинпин с Джо Байдън ще доведат до окончателно затопляне на отношенията между Китай и САЩ. Държавните глави се споразумяха да възобновят диалога между своите въоръжени сили и да създадат работна група за борба с наркотиците, за да решат проблема с  потока от фентанил в Съединените щати. Но те приключиха срещата си, оставяйки много въпроси нерешени, на първо място напрежението около Тайван, който Китай смята за част от своята територия.
Майрън Брилянт, бивш ръководител на отдела за международни отношения на Търговската палата на САЩ, подчерта, че независимо от обичайната тактика на китайските служители, към която те отново са прибегнали - опити да спечелят деловите среди, за да осигурят приток на инвестиции в страната си и да изградят връзки с Вашингтон - "времената се промениха".
"Работата е в това, че американските бизнесмени не искат да бъдат въвлечени в

шахматната игра между Китай и Съединените щати

Ръководителите на компании не обичат да рискуват, а настоящите напрегнати отношения между Пекин и Вашингтон застрашават правенето на бизнес в Китай", поясни Брилянт.
Все по-активната критика, звучаща по адрес на КНР от страна на американските "ястреби", усложнява и без това трудната ситуация, в която се оказаха западните предприемачи. Във вторник Майк Галахър, председател на специалния комитет по Китай на Камарата на представителите, нарече "безсрамно" това, че ръководителите на големите компании са плащали, за да присъстват на вечерята със Си Дзинпин.
Дарън Уудс, ръководител на компанията ExxonMobil, която в момента изгражда многомилиарден нефтохимически завод в Южен Китай, заяви пред репортери, че няма да се срещне със Си. "В отношенията между двете правителства ще има възходи и падения. Но тези две страни са твърде важни за глобалния ред и трябва винаги да поддържат баланс, въпреки че този баланс ще се променя", каза Уудс.
Според Ши Инхун, професор в Китайския народен университет, фокусът на двете правителства върху националната сигурност ще постави някакъв "таван" в сътрудничеството им. "Ако икономическите интереси влязат в противоречие с националната сигурност, последната определено ще бъде приоритет", каза Ши.
Все по-решителните действия на китайския апарат за вътрешна сигурност предизвикват

тревога сред чуждестранните компании

В офиси на американската фирма Bain & Co е проведена акция на службите за сигурност. А в резултат на юридическа проверка на компанията Mintz петима служители са задържани. Пекин забрани да се използват чипове на американската група Micron в критично важната инфраструктура поради рискове за киберсигурността.
На срещата с представителите на бизнес елита в Сан Франциско Си отбеляза: "Въпрос номер едно за нас е: ние врагове ли сме или партньори?" Той също така предупреди, че ако Китай и Съединените щати се възприемат като противници, "това ще доведе само до лошо обмислена политика, неправилни действия и нежелателни резултати"...

* Британски експерти по Русия, Китай и Близкия изток. Като специален пратеник на "Файненшъл таймс" за Южен Китай Севастопуло прекарва пет години в Хонконг, дълги години е кореспондент на вестника към Белия дом и Пентагона

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ