Копа Америка с нов носител

Перу шокира шампиона Чили

/ брой: 127

visibility 1100

Перу развенча шампиона Чили след победа с 3:0 и се класира за финала на Копа Америка. Там в неделя на "Маракана" тимът ще срещне домакина Бразилия, който го разгроми с 5:0 в групата. "Инките" изиграха перфектен в тактическо отношение мач и надиграха фаворизирания тим на Чили. До почивката се разписаха Едисон Флорес (21) и Йошимар Йотун (39), а точка на спора сложи ветеранът Хосе Паоло Гереро в добавеното време.

За Перу това ще е първият финал в турнира от 1975 г., когато спечели титлата. Чили беше властелин на Южна Америка през 2015 и 2017 г., но този път няма да участва в най-важния мач.

Maчът се игра на "Арена до Гремио" в Порто Алегре, а главният съдия Вилмар Ролдан показа само 3 жълти картона. Чилийците обаче запазиха предимство срещу Перу на Копа Америка (8 победи, 6 равенства и 7 загуби).

Утре те ще играят за третото място с Уругвай. Тимът излезе със същия състав, в който започна и срещу Колумбия на 1/4-финалите.

Наставникът на Перу Рикардо Гарека също започна с 11-те от мача с Уругвай. Те стартираха агресивно и още във 2-ата минута пропуснаха да открият. Гереро намери непокрития Куева, но той от чиста позиция стреля в аут. Малко по-късно Артуро Видал намери Жан Бусажур, който върна към Чарлс Арангис, но футболистът на Байер Л не бе точен.

Перуанците приемаха играта в половината си, но контраатакуваха яростно, а скоростта на Куева, Флорес и Карийо създаваше проблеми на чилийската защита. Така Карийо продължи топката с глава след центриране на Куева, а Флорес с прецизен диагонален шут откри като не остави шансове на Габриел Ариас. В края на първата част вратарят сътвори голям гаф, който още повече утежни положението на Чили. Той напусна наказателното поле, за да пресрещне Карийо, но бе елиминиран и крилото на Перу центрира към Йотун, който с безпощаден диагонален удар прати топката в опразнената врата.

Чили изпадна в безизходица и нямаше идея как да вкара гол. В 59-ата  късметът помогна на Чили след най-красивата атака в мача. Перуанците разиграха добре топката в атака, но Йотун от няколко метра я прати над вратата. После Куева опита да прехвърли Ариас, но не сполучи.

Бусажур (68) центрира, топката се насочи към вратата и щеше да отбележи брилянтен гол, но Галесе изби в корнер.

Перуанците се поумориха и в последния четвърт час Чили доминираше. Маурисио Исла отправи плътен удар, но на сантиметри от вратата. Най-спорният момент дойде в 75-ата минута, когато Куева задържа Варгас, но той остана на крака и стреля, а Галесе спаси.

В добавеното време Гереро излезе сам срещу Ариас, преодоля го и направи успеха на перуанците класически. До края остана време Варгас да пропусне дузпа с несериозно изпълнение.

Перу заслужено е на финал, дори и без голямата си звезда Джеферсон Фарфан, който се контузи срещу Бразилия при разгрома с 0:5.