09 Февруари 2026понеделник20:56 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

КРАЛСКИЯТ ГАМБИТ НА АЛЕКСАНДЪР ВУЧИЧ

Сръбското държавно ръководство съзнателно позволи на главорези и хулигани да нападат хора. Така изобличи опозиционера Джилас и екипа му за тяхното насилие, криещо се зад студентските протести

/ брой: 55

visibility 25709

Дражен ЖИВКОВИЧ*
 
Кралски гамбит. Само с тези две думи, изричани на шахматен език, президентът Александър Вучич държи под контрол ситуацията в Сърбия. Другата страна (без да броим студентите), под маската на опозиция, се опитва да срине държавата.
С решението да остави държавата да изтърпи това насилие, което продължава месеци, за да може опозицията да покаже насилственото си лице, Вучич заби последния пирон в антисръбската политика, която се подкрепя от мнозина в региона.  
Този ход на Вучич е добре илюстриран чрез шахматната маневра, известна като кралски гамбит. За непосветените ще поясним: кралският гамбит е жертване на пешка заради успешна атака срещу противника, т.е. преди сръбската опозиция да си помисли, че ще спечели от протестите, тя ще е политически матирана.
Сръбското държавно ръководство съзнателно позволи на главорези и хулигани да нападат хора в цяла Сърбия. Така то изобличи опозиционера Джилас и екипа му за тяхното насилие, криещо се зад студентските протести. Вучич съзнателно създаде илюзията, че е в отбрана и няма решение срещу хулиганското поведение на хората на Джилас.
Наред с хаоса, създаван както от Джилас, така и от черногорско-хърватско-косовско-босненско-херцеговинската пропагандна машина, в социалните мрежи стартира кампания, убеждаваща ни, че падането на президента Вучич е сигурно.
С кралския гамбит, само с един ход и много бързо, Вучич ще матира антисръбските фейсбук хайдуци, мемета, политически анализатори и други регионални дежурни всезнайковци.
Може да не харесвате Вучич и да му намирате кусури за много неща. Но със своето политическо и дипломатическо търпение той показа, че не трябва веднага да осъждаме действията му, а да чакаме времето да покаже дали са правилни или грешни. Жал ми е за дежурните хейтъри, защото Вучич ще ги разочарова и ще разбие теориите им, с които ни засипват от години.
Сръбското единство трябва да е най-добрата защита срещу антисръбската истерия. Именно сръбското единство и единството на сърбите в Сърбия, Република Сръбска, Косово и Черна гора са доказателство за едно: когато всички сме заедно, само тогава можем да насочим сръбския кораб към сигурно пристанище, независимо от всички изкуствени бури, които нашите врагове създават за нас в това дълго политическо плаване...

* Главен редактор на Телевизия „Първа Черна гора“ и основател на портала „Борба“
(Със съкращения)

И февруарските сметки за ток ще са по-високи

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 26

Ръст в борсовите цени на плодове и зеленчуци

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 26

Искат да се въведе данък върху подсладените безалкохолни

автор:Дума

visibility 629

/ брой: 26

Сивият сектор в туризма се разраства

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 26

ТИСА предвижда данък за богатите

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

ЕС дава 15 млрд. евро за водния сектор

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 26

Гърците са "за" забрана на мрежите за деца

автор:Дума

visibility 674

/ брой: 26

Накратко

автор:Дума

visibility 819

/ брой: 26

Правя крачка назад, но оставам и вярвам в БСП

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 26

Кога посочвате лева, кога евро?

visibility 660

/ брой: 26

Най-лесното решение, но дали е най-доброто

visibility 550

/ брой: 26

ДЕКЛАРАЦИЯ

visibility 8513

/ брой: 25

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ