16 Май 2024четвъртък07:47 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кристиан Вигенин представи законодателно проучване в подкрепа на сектор пчеларство пред представители на бранша

Необходим е нов закон за пчеларството, смятат пчеларите

автор:Дума

visibility 4796

Заместник-председателят на Народното събрание и народен представител от „БСП за България“ Кристиан Вигенин представи резултатите от проведеното по негова инициатива законодателно проучване на нормативната уредба в страните от ЕС, САЩ и Китай в подкрепа на сектор пчеларство и защита на пчелите.

Българското пчеларство изостава и е необходим нов закон за пчеларството. Около тази теза се обединиха представителите на бранша, които взеха участие в срещата, провела се в Народното събрание.

На дискусията по проучването, извършено по програмата за законодателни проучвания към НС от екип студенти с ръководител проф. Ганета Минкова (СУ „Св. Климент Охридски), бяха направени множество предложения, които да залегнат като законодателни промени или изцяло ново законодателство.

Според Обединен български пчеларски съюз в Закона за ветеринарно-медицинската дейност трябва да се предвиди възможност пчеларите, които имат необходимата квалификация, да подпомагат ветеринарните лекари. Националната научна асоциация по пчеларство предложи предлага да отпадне изискването пчеларите с 80-100 пчелни семейства да бъдат регистрирани като земеделски производители, защото това е икономически неизгодно за дребните пчелари. От организацията смятат, че трябва да се въведат данъчни облекчения за пчеларите, да се облекчи процедурата по регистрация на пчелините, както и да заработи Консултативният съвет по пчеларство към Министерството на земеделието.

Според бранша е необходима и национална стратегия за развитие на пчеларството у нас.

Евродепутатът Цветелина Пенкова от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в Европейския парламент посочи четири основни направления, по които може да се помисли за общо европейско законодателство: опазване здравето на пчелите, общ контрол и регулации, добра финансова подкрепа и ясни правила, които да гарантират справедливата конкуренция на европейския пазар.

„Ще извадим конкретните неща, които считаме като пропуски в законодателството и такива, които биха могли да бъдат подобрени на база на опита на другите страни“, каза в края на дискусията Кристиан Вигенин.

Според него поне за малките производители начинът, по който се прилага законът, може да бъде облекчен. Той смята, че трябва да се направи неформална надпартийна група в НС от хора, които имат интерес към пчеларството, защото е важно да има такова лоби в българския парламент. Вигенин подчерта и нуждата да се упражнява парламентарен контрол за прилагането на инструментите, които помагат на пчеларския сектор.

„Задължително членство на пчеларите в представителна организация, която да защитава интересите им, не е най-доброто решение, тъй като има много пчеларски организации, които обаче са по-скоро в конкуренция помежду си, отколкото да могат да формират общи задачи. Няма нужда административно те да бъдат задължавани да създават единна организация, а по-скоро е необходима по-добра координация“, каза още Кристиан Вигенин. 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ