20 Февруари 2026петък23:04 ч.

Лекари отчитат над 160-процентен ръст на белодробните заболявания

автор:Дума

visibility 1774

Над 160-процентен ръст на белодробните заболявания отчитат пулмолозите. Лекари от Пловдив решиха да направят безплатни изследвания с идеята да открият хронични белодробни заболявания. Сред основните фактори са тютюнопушенето и мръсния въздух. За съжаление към настоящия момент единствено инхалаторите се покриват от Здравната каса, но не и кислородотерапията. 

Пред вратите на лекарските кабинети се извиха опашки от желаещи да си направят безплатни белодробни прегледи. Професор Благой Маринов е ръководител на Центъра по функционална белодробна диагностика към Медицински университет - Пловдив. Като амбулаторен пулмолог той работи предимно с пациенти с хронична обструктивна белодробна болест и бронхиална астма.

„Честотата на това заболявания в България е по-голяма от средната за Европа. Българите боледуват повече от хронична обструктивна белодробна болест и доста голяма част от това заболяване остава неразкрито“, посочва проф. д-р Благой Маринов, ръководител на Центъра по функционална белодробна диагностика към МУ-Пловдив.

Според професора ранното диагностициране е гаранция за успешно лечение. Само в първите часове на безплатните изследвания бяха открити хора с хронично заболяване.


Виделина Сръчкова е решила да се прегледа заради суха и давеща кашлица, появила се след прекаран COVID-19. Именно заради пандемията хора с дихателни проблеми рядко са ходили на преглед.

Преподавателите в Медицинския университет се стараят да окуражават студентите да специализират за пулмолози, защото недостатъчното заплащане често ги демотивира.

НОВА ТВ

АЕЦ "Козлодуй" пропуснала ползи за 18 млн. лв. заради Шести блок

автор:Дума

visibility 1206

/ брой: 35

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 1140

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 1045

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 1152

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 1201

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 1241

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 1153

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 1181

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 1087

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ