19 Май 2024неделя22:08 ч.

Снимка: facebook.com/LiverpoolFC

Ливърпул с Купата на Лигата след 25 гола с Челси

visibility 111

След драма с цели 25 гола Ливърпул триумфира с Купата на Лигата на Англия. Във вълнуващ финал с Челси "мърсисайдци" изминаха пътя от Ада до Рая, за да триумфират. В редовното време и продълженията не беше зачетен нито един гол, въпреки, че "сините" вкараха три, а "червените" един. Така се стигна до дузпи, където играчите на Юрген Клоп надвиха съперника с 11:10! При ударите от бялата точка всички бяха точни без вратаря на Челси Кепа Арисабалага. Испанецът замени титулярния вратар на "сините" Едуард Менди точно преди дузпите, но профука 11-метровия си наказателен удар.

Лондончани започнаха по-добре мача, но в началото пропуски направиха Кристиан Пулишич, Маркос Алонсо и Мейсън Маунт. Постепенно Ливърпул се настани в половината на съперника и първо удар на Мохамед Салах излезе далеч в аут, а шут на Върджил ван Дайк беше блокиран. В 18-ата минута фантастично центриране на Трент Александър-Арнолд намери Мане и сенегалецът отправи много неточен удар с глава
В 27-ата минута "червените" имаха претенции за дузпа заради игра с ръка на Аспиликуета, но главният съдия подмина ситуацията, а на повторенията се видя, че ръката на капитана на Челси е била в естествена позиция. Три минути след това Садио Мане предостави топката на Наби Кейта, който стреля силно, но вратарят Едуард Менди изби. Мане обаче дотича и нанесе нов удар отблизо, а неговият сънародник в националния отбор на Сенегал направи страхотно спасяване. В 35-ата минута Кай Хавертц излезе сам срещу Келехър и стреля, но покрай лявата греда, а и бе отсъдена засада на германеца. До края на полувремето Пулишич, Хавертц и Маунт направиха нови пропуски пред вратата на Келехър.

Челси бе по-активен и в началото на второто полувреме, като в 49-ата минута Маунт остана очи в очи срещу Келехър и стреля, но топката се отби от лявата греда. В 57-ата минута Сесар Аспиликуета получи контузия и бе заменен от Рийс Джеймс, който се завърна в игра след дълго лечение на травма. Минута след това Келехър спаси удар на Маунт, който комбинира с Хавертц.

В 64-ата минута Салах остана сам срещу Менди и го прехвърли, но топката беше бавна и Тиаго Силва изчисти пред голлинията. Три минути след това Александър-Арнолд центрира от свободен удар на далечната греда в наказателното поле, където Мане беше изпуснат и отигра с глава към далечната греда, където Жоел Матип заби топката във вратата с глава отблизо. Ситуацията обаче бе разгледана от съдията след сигнал на ВАР и попадението не бе зачетено заради засада на Върджил ван Дайк, който повлия на играта при атаката на мърсисайдци.

Ливърпул вдигна оборотите и в 75-ата минута Александър-Арнолд изведе с дълъг пас Луис Диас, който напредна на скорост, влезе в наказателното поле и стреля в близкия ъгъл, но Менди изби в корнер. Три минути след това и гол за Челси също беше отменен заради засада на Тимо Вернер, който получи отляво в наказателното поле и центрира към границата на вратарското поле, където Хавертц нанесе удар с глава. Келехър не успя да избие и топката попадна във вратата му, но флагът на страничния съдия бе високо вдигнат и гол нямаше.

Пет минути преди края на редовното време Андрю Робъртсън и Салах разиграха късо след ъглов удар, шотландецът влезе отляво в наказателното поле и намери Диас, който стреля, но Менди спаси, а след това се намеси и при шут на Робъртсън. В първата минута от добавеното време Менди спаси с една ръка мощен удар с глава на Ван Дайк, който засече топката след корнер. Челси също имаше шанс да стигне до успеха в петата от шестте добавени минути , но Келехър отрази удар на появилия се като резерва Ромелу Лукаку, който бе изпуснат от Фебиньо и Ван Дайк.

В 98-ата минута гол на Лукаку не бе признат заради засада на белгиеца със сантиметри и потвърждение от ВАР, а това бе и единствената по-сериозна ситуация в първото продължение. В 110-ата минута пък Кай Хавертц прати топката в мрежата, но и този гол бе отменен заради засада.
Така Ливърпул заслужи Купата на Лигата за рекорден девети път. Това е първи подобен трофей на Острова за "червените" от 10 години.