19 Май 2024неделя07:57 ч.

Локо Пд се върна на победния път след завръщането на Крушарски

visibility 256

Локомотив Пловдив надвиха с 1:0 Локо София в "железничарското" дерби. Дебютно попадение на  естонския нападател Ерик Сорга (58) донесе 3 т. на домакините, които се поздравиха с първа победа за календарната година. Събитието дойде и дни, след като един от собствениците - Христо Крушарски, отново се захвана активно с клуба.
Локо се изкачи на четвъртото място с 37 т., а Локо Сф е девети с 28 т.
Домакините бяха по-добрият отбор и искаха да сложат край на неубедителните си изяви през пролетта. Зад "смърфовете" бяха и техните най-верни фенове, които бяха изпълнили почти до краен предел новооткритата трибуна "Бесика".
В 3-ата минута гостите организираха бърза контра, при която младият Тодор Павлов стори всичко позволено, за да спре опитващия да се откъсне Димо Бакалов. И докато крилото претендираше за дузпа, селекцията на Сашо Томаш проби през центъра, а Митко Илиев елегантно пусна в перспектива за Дион, който обаче стреля слабо в обсега на вратаря Гайе.
Димо Бакалов и Тодор Павлов отново бяха забъркани в сблъсък, ситуиран в наказателното поле на пловдивчани. Реферът Никола Попов получи сигнал от своите помощници да преразгледа с ВАР ситуацията заради потенциална възможност за дузпа. До такова отсъждане обаче не се стигна и така играта продължи.
Ерик Сорга напомни за себе си, и най-вече за своята респектираща статистика от над 100 гола по терените в Естония, след като от движение шутира извън границата на наказателното поле. Ударът му бе прецизно спасен от Гайе.
Юлиян Ненов (28) стреля от около 25 м от пряк свободен удар, но топката прелетя над вратата, пазена от Динко Хоркаш.
Карлос Франса стартира от собствената си половина и елегантно завъртя двама бранители на Локо (Пд), за да отправи опасен изстрел в 36-ата минута, който единствено се нуждаеше от малко повече точност.
Полувремето можеше да завърши по положителен начин за домакините. Йосип Томашевич реши да заложи на нестандартното и стреля от далечна дистанция, но шутът му премина над гредата на Гайе. Петър Витанов (44) се пусна по фланга и отправи успоредно на голлинията подаване, но не се намери негов съотборник да засече топката в мрежата на гостите.
Локомотив (Пд) стартира втората част с надеждата, че офанзивните действия на домакините най-сетне ще дадат някакъв значим ефект. Отлично двойно подаване между Джовани и Митко Илиев създаде напрежение в наказателното поле на съперника, ала Петър Витанов нямаше възможността да отправи удар.
Логичното на "Лаута" се случи в 58-ата минута. Петър Витанов загърби вражески защитник след отлично подаване на Джовани вътре в наказателното поле. Националът на България отправи удар между краката на Гайе и топката влизаше в опразнената врата, но за всеки случай Ерик Сорга протегна крак и я добута, за да довкара дебютното си попадение за "смълфовете"  Така Локо сложи край на головата суша и се добра до ценна преднина в "железничарското" дерби.
Божидар Кацаров намери по великолепен начин Юлиян Ненов, който надбяга Йосип Томашевич в 66-ата минута, след което се свлече в наказателното поле на Локомотив Пловдив, но съдията отсъди засада.
Локо Пд можеше да успокои събитията с втори гол в своя полза, десетина минути преди последния съдийски сигнал. Лошо изчистена топка след фаул попадна в дебнещия на дъгата Петър Витанов. Акробатичният му изстрел премина покрай куп от футболисти, за да бъде отразен от Гайе.
Страхотен рейд на крайния защитник Матеус завърши с техничен изстрел, който без малко не порази далечния ъгъл на Гайе.
В самия край наглед сигурната и заслужена победа на Локо Пд можеше и да се размине. Резервата Селсо Рапосо центрира от фланга, а кълбото бе засечено от Станислав Костов. Ударът му обаче не притежаваше нужната точност и така резултатът остана непроменен.
На 4 март Локомотив (Пд) има много труден тест - гостува на временния лидер ЦСКА. Локомотив (Сф) приема на свой терен ФК ЦСКА 1948.