14 Май 2024вторник01:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Масово хотелите вдигат цените

Най-големият проблем в бранша остава липсата на персонал

/ брой: 26

автор:Дума

visibility 5412

Въпреки че през 2023 г. нощувките вече поскъпнаха значително, бизнесът по настаняване на туристи масово се кани да вдига още цените. Проучване разкрива, че 60% от хотелите ще "зарадват" клиентите си с до 10% поскъпване. Има и по-лоша новина  - цели 16% планират увеличение с между 10 и 20%. Само 20% от анкетираните ще запазят цените.    
Съвсем малък е делът на хотелиерите, които смятат да предложат по-евтини нощувки.
Всички тези данни са част от национално допитване до мениджъри и собственици на хотели, проведено от Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели.
Изследването показва, че две-трети от анкетираните очакват да реализират през настоящата година до 20% ръст на приходите. По-песимистични нагласи имат около една пета от участниците, като сред тях преобладава групата, която не очаква промяна спрямо миналата година - 16% от общия брой респонденти.
Анкетата сочи, че още в началото на миналата година около половината от хотелиерите са повишили цените на нощувките с до 10%. При една трета от тях повишението е било между 10 и 20%. Само при 10 на сто от хотелите цените са се запазили без промяна. Приходите от нощувки до голяма степен следват повишението на цените и за 70% от хотелите се наблюдава ръст в диапазона до 20%.
Сигналите от съседните ни държави също не са добри за туристите - показват поскъпване. Вероятно това окуражава българските хотелиери да тестват още прага на поносимост на клиентите - местни и чуждестранни.
Хотелиерите оправдават непрестанните поскъпвания с познати аргументи - недостиг на работна ръка, обща инфлация, растящи разходи за заплати. 38% от участвалите в допитването посочват, че липсата на кадри е основен проблем. Всеки четвърти се оплаква от непрестанно променящи се условия и невъзможност за дългосрочно планиране, за 17% поскъпването на потребителските стоки и услуги е водещо предизвикателство. 13% твърдят, че за тях най-тежкият удар е отливът на туристи от традиционни пазари.
Водещо предизвикателство пред хотелския бизнес и през тази година продължава да бъде недостигът на персонал (38%). Следват невъзможността за дългосрочно планиране на бизнеса (25%), ръстът на цените на стоки и услуги (17%), спадът на туристите от традиционни пазари (13%) и други.
На въпрос как може да се реши проблемът с недостига на персонал, хотелиерите са разделени на три почти еднакви групи. Едната смята, че заплатите трябва да продължат да бъдат повишавани, така че да станат конкурентни на други сектори. Други са на мнение, че трябва по-сериозно да се работи със студенти и ученици от горните класове. Трети виждат решение във вноса на персонал от чужбина.
Любопитна тенденция през тази година е ръстът от над 6% на хотелиерите, които декларират, че разчитат основно на български туристи, коментира Георги Дучев. Ако през миналата година 35% от анкетираните са разчитали на българите, то сега над 41% залагат на български туристи, сочи проучването.

500 000 агнета продадени за празниците

автор:Дума

visibility 425

/ брой: 87

800 000 българи тръгват за сезонна работа в чужбина

автор:Дума

visibility 449

/ брой: 87

Правят електронна партида за всеки имот

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Уникредит подменя картите на 1 милион клиенти в България

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 87

Москва започна офанзива в Харковска област

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 87

Силяновска се закле като президент на "Македония"

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 87

Захарова изгледала "погребението" на Европа

автор:Дума

visibility 456

/ брой: 87

Русия откри запаси от нефт и газ в Антарктида

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 87

Тихи фанфари

автор:Аида Паникян

visibility 457

/ брой: 87

Тъжна равносметка

автор:Велизар Енчев

visibility 463

/ брой: 87

Големият скок на Китай

visibility 507

/ брой: 87

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ