21 Май 2024вторник01:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Снимка Регионален исторически музей - София, Експозицията се осъществява от Регионалния исторически музей в София в сътрудничество с "Къща на шапките" на Ирина Сардарева

На изложба с шапки канят в столицата

Ключовият аксесоар е представен като функционална необходимост и естетически знак в миналото и сега

/ брой: 31

автор:Дума

visibility 166

Изложбата "Шапката - някога и сега" ще бъде подредена в Регионалния исторически музей в София. Откриването е на 17 февруари, четвъртък, с вернисаж между 16 и 19 ч. (последен час на влизане е 18,30). Експозицията продължава от 18 февруари до 8 май със стандартно работно време: от 10 до 18 ч.

"Шапката - някога и сега" насочва към софийския моден ареал с властващите български вкусове и чуждестранни влияния. Хронологичната линия в изложбата тръгва от края на XIX век, продължава през превратното 20-о столетие и отвежда посетителите до тенденциите в настоящето. Експозиционната концепция обръща внимание на шапката едновременно като функционална необходимост и естетически знак, отрежда място на исторически примери, продукт на столични модисти и ателиета или внос от чужбина.

Тези аксесоари са част от фонда на Регионалния исторически музей в София. Другият дял от експозицията представя съвременни шапки. Дамските са на известната дизайнерка Ирина Сардарева, която, паралелно с авторските си проекти, реставрира някои тематични експонати от колекцията на музея. Мъжките аксесоари са дело на Георги Сардарев. Онагледените тенденции при шапките са отражение на събитията в политическия, обществения и културния живот в столицата. Ключовият аксесоар е белег на принадлежност, възгледи, финансови възможности. Чрез завършения външен вид той пренася послания за всички, които искат да ги разберат.

Изложбата "Шапката - някога и сега" се намира в зала "Временни експозиции" на партерния етаж на Регионалния исторически музей - София (пл. "Бански" 1). Посещенията се осъществяват при спазването на всички актуални противоепидемични мерки, уточниха организаторите.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 510

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 558

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 531

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ