18 Май 2024събота06:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Напрежението между София и Скопие расте, Германия предлага компромис

автор:Дума

visibility 986

Германското председателство на ЕС предлага компромис за начало на междуправителствена конференция със Северна Македония.

На западната ни съседка трябва да се напомни, че добросъседските отношения са основен елемент от процеса на разширяване, като изрично се споменава и договорът с България, съобщава БНР.

Това е заложено в изявление от страна на ЕС, с което би трябвало да се открие междуправителствената конференция със западната ни съседка, съобщиха за "Хоризонт" дипломатически източници.

“Днес ние припомняме значението за постигане на видими резултати и прилагането на добра воля на двустранните споразумения, в т.ч. на споразумението от Преспа с Гърция и Договора за добросъседски отношения с България", се казва в изявлението.

То обаче няма правна стойност. За страната ни остават въпросите около работата на смесената комисия за общата история, която наскоро възстанови работата си след прекъсване, но без резултат.

За да започне междуправителствената конференция, с която да се даде старт на преговорите за Северна Македония, трябва да има преговорна рамка, която да е одобрена от всички страни-членки.

България няма да даде съгласието си, ако няма правни гаранции, че западната ни съседка ще спазва залегналите в договора с България клаузи, в т.ч. и за формулировката на езика.

Междувременно македонският премиер Зоран Заев излезе с остър коментар.

Имаме първата блокада от страна на България. Днес беше нарушен чл. 2 от Договора, ние досега не сме нарушавали нищо. Това е първото неприятно усещане. Трябва да бъдем разумни и да решим спора по приятелски начин, заяви Заев, цитиран от БГНЕС.

Днес от страна на съседна България е изпратено не особено приятелско послание, първата стъпка е блокирана.Съгласно чл. 2 от Договора за добросъседство, България трябва да ни подкрепя по пътя към интеграцията. „Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО съгласно съответните решения от срещите на върха на НАТО”, е записано в чл. 2, т. 2 от Договора.

„Щастлив съм, че имаме подкрепата на Германия”, заяви Заев.

Според него, не трябва да се драматизира, независимо, че от българска страна посланието не е положително. Премиерът е оптимист, че по време на следващите две срещи на работните групи може да се стигне до сближаване на позициите и се надява на положителен изход от срещата с българския премиер Бойко Борисов в понеделник.

Заев припомни, че между двете страни има интензивен диалог, особено между двете министерства на външните работи, изразявайки увереност, че ще бъде намерено решение.

Македонският премиер повтори, че няма да бъде сключено ново споразумение или анекс, но това е разяснение, което може да се даде под формата на изявление, писмено или устно, с крайната цел да се придвижат нещата напред.

„Имаме договор, в който трябва да използваме всички онези важни и перспективни моменти, които съществуват в него. Това е моделът, че имаме част от историята, която е обща, а част от нея е отделна. Трябва да използваме моделът на общата история и чрез него да намерим начините на онова, което искаме да утвърдим. Ако бъдем умни, това, което подписахме през 2017 г. може да бъде чудесна възможност за намиране на решение. Историческите въпроси трябва да бъдат решавани от комисията и виждаме, че тя работи“, подчерта Заев.

Следващата среща на Смесената българо-македонска комисия е планирана за 5 декември, а за следващата година са предвидени още 5 срещи.

„Убеден съм, че българският народ мисли доброто на македонския народ. Вярвам, че българското правителство и президентът Румен Радев в края на деня ще искат да помогнат на интеграцията на Северна Македония в ЕС и това ще върви. Оставаме верни на приятелството и целия процес, защото само приятелството носи напредък, перспективи и ползи и за гражданите на СР Македония, и на България и вярвам, че в такъв дух ще продължат и разговорите. Вярвам, че и с помощта на германското председателство през декември ще успеем да проведем и първата междуправителствена конференция“, каза Заев.

Според източници от МВнР, цитирани от Епицентър.бг, Съвет „Общи въпроси“, който беше предвиден за вторник, се отлага с една седмица и ще се проведе на 17 ноември.

В програмата на срещата бе предвидено взимането на решение за започването на междуправителствени конференции със Северна Македония и Албания, с които на практика да се даде старт на преговори за присъединяване.

Причината е, че германският министър по европейските въпроси Михаел Рот се е самоизолирал, тъй като е бил контактен със заразения с коронавирус български заместник-министър на външните работи Петко Дойков. Тогава се състоя тристранна среща между Германия, България и Северна Македония. Тя бе организирана от германското председателство с цел разрешаване на споровете между София и Скопие.

Според източници на Епицентър.бг натискът върху България да даде зелена светлина за започване на преговори със Северна Македония се засилва, както върху правителстното, така и върху лидерите на основните политически сили.

 

 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ