26 Април 2024петък20:24 ч.

Аржентина удари Нидерландия с дузпи

visibility 381

Аржентина се класира на 1/2-финал на Световното първенство. Лео Меси и компания сломиха Нидерландия след изпълнение на дузпи. В редовното време и продълженията двата тима си вкараха по два гола, а при наказателните удари "гаучосите" бяха спасени от вратаря си Емилиано Мартинес.
За място на финала Аржентина среща тима на Хърватия, който елиминира драматично Бразилия.

В редовното време "гаучосите" изтърваха два гола аванс, дело на Науел Молина (35) и Лионел Меси (73-дузпа), а "лалетата" изравниха в последните секунди с второто попадение на Вут Вегхорст (83, 90+11) и пратиха мача в продължения, след които резултатът се запази 2:2. При дузпите Върджил ван Дайк и Стивън Бергхаус пропуснаха първите два удара на "оранжевите" от бялата точка, а Енцо Фернандес от аржентинците не уцели вратата, но това не се оказа фатални и те продължават напред.

Двата тима започнаха предпазливо двубоя и в началните минути липсваха головите опасности пред една от двете врати.
В 22-ата минута Лионел Меси се освободи елегантно от Мартен де Роон, но последвалият му изстрел прелетя високо над вратата и Андриес Ноперт не бе застрашен. Две минути по-късно Стивън Бергвай и Мемфис Депай комбинираха отлично с едно докосване на границата на наказателното поле, след което първият нанесе изстрел, но топката премина покрай вратата.
В 33-ата минута Родриго де Паул отправи първия точен удар в срещата, но не затрудни вратаря на "лалетата". Две минути след това Меси даде феноменален пас в наказателното поле на Науел Молина, който преодоля Ноперт за 0:1.
В добавеното време на първата част Нейтън Аке падна в наказателното поле след центриране от пряк свободен удар, но съдията бе категоричен и не даде дузпа.

Европейците стартираха агресивно второто полувреме, а Луис ван Гаал направи две промени по състава си, включвайки в игра Стивън Бергхаус и Теун Копмайнерс. Въпреки че, овладяха контрола на топката оранжевите не успяха да застрашат вратата на Емилиано Мартинес в началните минути на второто полувреме.
В 59-ата минута гаучосите организираха бърза контраатака, но пасът на Алексис Мак Алистър към свободния в наказателното поле Родриго де Пауло бе много разочароващ и албиселесте не успя да се възползва от добрата възможност да вкарат втория гол в мрежата на Нидерландия.
Три минути по-късно Лионел Меси стреля технично от пряк свободен удар, пращайки топката много близо над напречната греда.
В 71-ата минута Аржентина получи дузпа, след като Дензел Дъмфрис фаулира Маркос Акуня и главният съдия Антонио Матеу Лаос посочи бялата точка. Зад топката застана Лионел Меси и с техничен изстрел в левия ъгъл удвои преднината на тима си
Седем минути преди края на редовното време Нидерландия намали резултата. Вут Вегхорст бе на точното място след центриране отдясно на Стивън Бергхаус и с глава прати топката в мрежата на Емилиано Мартинес за 1:2.
Нидерландците натиснаха и в 11-ата минута изпълниха пряк свободен удар пред наказателното поле. Теун Коопмайнерс чукна топката по земя покрай стената към Вут Вегхорст, който надигра Енцо Фернандес и прати топката в мрежата за 2:2, пращайки мача в продължения.

В продълженията двата тима действаха предпазливо и не се стигаше до опасности пред една от двете врати. Лионел Меси центрира от статично положение в наказателното поле в 104-ата минута. Николас Отаменди бе много близо до това да засече топката, но в крайна сметка не успя и кълбото излезе в аут.
В 109-ата минута Лионел Меси стреля от границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.
Четири минути по-късно Люк де Йонг засече от въздуха, но ударът му бе блокиран от Лаутаро Мартинес. В 114-ата минута Меси проби отдясно и пусна към Лаутаро Мартинес. Нападателят отправи удар, който Върджил ван Дайк изби пред голлинията. Малко след това Вут Вегхорст беше последна преграда след шут на Енцо Фернандес.
В 119-ата минута Лаутаро Мартинес получи на границата на наказателното поле и след като се обърна елегантно нанесе изстрел в десния ъгъл, но Андриес Ноперт решително изби. Малко след това слаб удар на Лионел Меси премина покрай вратата, но топката срещна тялото на защитник в оранжево и излезе в ъглов удар. Анхел Ди Мария изпълни опасно конренра и вратарят на лалетата трябваше да избива под гредата. В последната минута на второто продължение плътен изстрел от дистанция на Енцо Фернандес срещна левия страничен стълб.
Така се стигна до дузпи, а при тях "лалетата" пропуснаха първите си два удара от бялата точка чрез Ван Дайк и Бергхаус. Енцо Фернандес не уцели вратата при предпоследната дузпа за "гаучосите", но Лаутаро Мартинес реализира петата и ги прати на полуфинал срещу Хърватия.
Лионел Меси продължи да чупи рекорди. След първия гол на Аржентина срещу Нидерландия той стана играчът с най-много асистенции в двубои от директните елиминации на световно първенство. Звездата на "гаучосите" вече има пет решителни подавания и изпревари Краля на футбола Пеле, който е с четири.

Лионел Меси продължава да чупи рекорди. След първия гол на Аржентина срещу Нидерландия той стана играчът с най-много асистенции в двубои от директните елиминации на световно първенство. Звездата на "гаучосите" вече има пет решителни подавания и изпревари Краля на футбола Пеле, който е с четири.

В 36-ата минута на мача с "лалетата" Меси изведа Нахуел Молина с велилепно подаване, а бранителят откри резултата. I попадението си през втората част срещу Нидерландия Лео изравни Габриел Батистута по голове на световни първенства. Двамата са най-резултатните аржентинци на Мондиали, като имат по 10 попадения. Меси вече има 95 гола в 170 мача за Аржентина.