11 Май 2024събота06:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лов и риболов

Лешоядите са застрашени от изчезване

/ брой: 115

автор:Дума

visibility 418

Лешоядите, тези природни хигиенизатори, успешно преживели възхода и падението на много човешки цивилизации, хранейки се с вторични продукти и отпадъци от човешката дейност, за които доскоро се смяташе, че популацията им може само да нараства, са застрашени от изчезване.
Сред едни от най-застрашените видове е ориенталският белоглав лешояд, доскоро размахвал криле над обширни пространства в Азия. Преди 30 години изтъкнат биолог описва този вид като "може би най-многобройния голям летящ хищник в света". Но през 1998 г. д-р Вибху Пракаш от Бомбайското дружество по естествена история в доклад, базиран между другото и на наблюденията му върху птици от Националния парк Кеоладео в Източен Раджастхан, рисува мрачна картина - на места, където някога тези птици са наброявали стотици, дори хиляди, сега се срещат тревожно малко. През 1999 г. белоглавият лешояд е обявен за "критично застрашен вид" и е включен в списъка на Международния съюз за опазване на природата и природните ресурси.
Вече има убедителни доказателства, че лешоядите биват поразявани от болести. В Пакистанската индуска равнина, която се смята за последната крепост на ориенталския белоглав лешояд, е намерена умряла птица, а под нея идеално оформено, свито на пашкул мъртво пиле, очевидно излюпило се малко след смъртта на майка си.
Външно мъртвата птица не изглеждала зле, но при отварянето й се разкрила ужасяваща картина - органите й били слепнали с гъсто бяло вещество и задръстени с пикочна киселина, което е симптом на подагра. Предполага се, че причината е бъбречна недостатъчност, дължаща се на някакво заболяване, на отравяне, на хранителен или метаболичен дисбаланс, дори на дехидратация. Жертви на това страдание са станали много лешояди в Пенджаб и има опасения, че болестта може да вземе епидемични размери.
 Пестицидите и инсектицидите, чието използване през последното десетилетие е нараснало тройно, също вземат значителни жертви. Над половината от веществата, използвани в Индия, са глобално забранени, а някои от тях са особено токсични за птиците. Към това трябва да се прибавят преследването и изтребването им, повишаващата се температура на планетата, намаляващите хранителни наличности, отравянията, включително с олово.
Изчезването на лешоядите сигурно ще има много тежки последици за хората. В много общности - не само в Азия, но и в Африка, те са главните хигиенизатори на природната среда. Те изяждат повече месо от което и да е месоядно млекопитаещо. Зороастрианците (последователи на зороастрианизма, религия на персийците, преди да приемат исляма) в Мумбай разчитат на лешоядите да изяждат телата на мъртъвците, които окачват на Кулите на мълчанието.
Ако лешоядите изчезнат, на тяхно място вероятно ще се появят други "хигиенизатори", например кучета, и в резултат ще се разпространят някои твърде опасни болести като бяс, куча чума и др. Застрашени са и някои тревопасни животни, тъй като има предположения, че лешоядите по някакъв начин ги предпазват от различни болести като антракс например.
Подобни опасности грозят човека и от намаляването на броя на други застрашени видове, включително на етиопския вълк и на африканското хиеноподобно куче.
 

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 401

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 389

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 365

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 337

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 334

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 351

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ