29 Март 2024петък12:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предизвикателствата днес - кой как ги оценява

Напасването на интереси и меренето на сили не е лъжица за всяка уста

/ брой: 116

автор:Зорница Илиева

visibility 90

Свидетели сме на събития, които непрекъснато дестабилизират света. Водят се регионални войни, граници падат, терористични организации си правят държава, интеграционните процеси зациклят, бежански потоци не дават сън на Европа, САЩ и Русия изживяват ледников период в отношенията си, Украйна се самоубива като воюва сама със себе си, арабските страни се раздират от кървави противоречия, Балканите са настръхнали от ситуацията в Македония, БиХ, Косово и т.н. Сложно е, защото на пръв поглед е настанал всеобщ безпорядък и вещае промени, които някои наричат нов световен ред. С една дума - трудна предвидимост и всеобщо мнение, че не се разбира генезисът на всички тези събития. Дали има механизъм за преодоляване? Разбира ли се какво се случва във всеки конкретен случай и в глобален план, за да има възможност за противопоставяне? Наблюдатели с опит само повтарят, че динамиката на събитията изисква решения в крачка, но лидерите, от които зависи, изостават. В резултат сериозно се влошава сигурността и се стига до разрушаване на държавността в редица региони. Разбира се, че това са симптоми на съществуващи и нерешавани икономически, социални, етнически и други проблеми.
Основният въпрос е къде са корените на съвременните предизвикателства, а оттам и дали трябва да се върне традиционната държава, за да си поеме глътка въздух обезвереното човечество. Защото в геополитиката след Студената война или малко преди нея набъбнаха съюзи като ЕС, Евразийски, БРИКС, южноамериканските MERCOSUR, UNASUR, CELAS, ALBA и т.н., но светът не стана по-сигурен, напротив. Като се има предвид, че на този етап САЩ не само ограничават присъствието си в Близкия изток, но предоставят на държавите от Залива сами да решават проблемите си със съответната съюзническа логистична и с продажба на оръжие подкрепа, означава че има нови реалности и илюзията за щ1, който е в състояние да реши, ако трябва и силово, всички проблеми, не съществува. "И сам воинът е воин", дори и да е САЩ, не е актуалният за времето ни лозунг. Както самото съществуване на "Ислямска държава" не е големият проблем, а визията за халифат е опасната идея, която поставя близката Европа в състояние на високо напрежение.
Това напрежение всъщност започна отдавна, но едва в наши дни избуяха последиците. Първата световна промяна след Втората световна война бе, разбира се, рухването на Берлинската стена, т.е. края на Студената война, разпада на СССР и после на СФРЮ. Процесът на децентрализация след тези глобални събития, създаването на нови независими държави създадоха условия за раздвижване на вътрешни процеси, които сега са предизвикателство за стабилността на цели региони. Преди всичко Близкия изток, Балканите и защо не Украйна. При условие, че финансово-икономическите причини се поставят за малко встрани. Загиват хиляди цивилни граждани, възродиха се стари вражди и нови страхове, войната като цяло бе насочена към битки на религиозна основа - християни/мюсюлмани и шиити/сунити, направиха се погрешни оценки и анализи за мощта на Русия като традиционно глобален играч, за да се стигне до стремеж да й се отрежда роля на регионален лидер. Защото след обединението на Германия Русия наистина бе поставена на колене, но не и по гръб, което бе подценено от самозамаяния от успехите си Запад. После Москва като по време на Втората световна се възроди, укрепи икономическите си устои, най-вече въз основа на растящите цени на петрола, но не само, настъпи в Грузия през 2008 г., когато бе предизвикана от поредното вмешателство на бивши съюзници от войната с поредна "цветна революция" в нейните стратегически райони на сигурност и се стигна до днешната ситуация. Днес независимо от срива на рублата и несгодите от наложените санкции, независимо от растящите цени на хранителните продукти, Русия е в състояние да влияе на събитията не само в Европа, но и в Близкия изток, да не говорим за Далечния след сключените с Китай стратегически спогодби. Тя има своето икономическо присъствие в Латинска Америка и Карибите и може би само в Африка Китай е в по-изгодни предни позиции, без да броим старите колониални сили. Може би затова САЩ напоследък прибягват по-дипломатично към икономическите си връзки със съюзниците от Европа, постъпват предпазливо с Китай, използват "маши" в арабския регион, не прекъсват контактите с Русия, независимо от Украйна и сигурно поради страха, че Москва може да се окаже в крайна сметка стратегически европейски партньор в бъдеще неопределено.
След разрухата в Ирак, разпарчетосването на Либия, безизходицата в Сирия, разрушаването на християнските ценности и убийствата на християни в Близкия изток, разрастването на "Ислямска държава", човечеството гледа с други очи на "еднополюсния хегемон". САЩ са държава с авторитет и велики постижения във всички области, видни лидери и няма как да не си дава сметка за съществуването на подобни настроения и реакции. Още повече, че институции като ООН, НАТО, МВФ и Световната банка, намиращи се в пряка връзка с Вашингтон, днес наистина са обезсилени в редица ситуации. Просто институции, създадени по време на войната, когато е имало общ враг, или по-късно, за да гарантират еднополюсния модел, днес са изправени пред предизвикателства, срещу които не са измислили противодействие и начин на управление. На този фон ЕС се бори да запази единството си и да продължи формулата на създателите си. Но събитията в Украйна, Близкия изток, Западните Балкани, в т.ч. Македония са само част от пейзажа на европейските тревоги, без да пропускаме бежанците от Северна Африка и други арабски страни. Толкова е тревожно, че често представите за единство изчезват. Но да се казва, че мостовете между Кремъл и Брюксел са изгорени по вина на Москва, е повече от пресилено. Както не е вярно и твърдението, че връзките САЩ/Русия са останали в миналото. Контактите са налице, телефоните са горещи, събитията следват едно след друго. Тъжното е, че жертвите не намаляват, докато се търсят решения. Напасването на интереси и меренето на сили не е лъжица за всяка уста, особено ако съответната страна едва се забелязва на световната карта. Именно в такива моменти, в потока от подобни предизвикателства, при неизяснени стратегически интереси никак не е препоръчително да се губи контрол върху словесни изяви. Държавниците ни, ако са такива, би трябвало да познават историята, да наблюдават под лупа процесите "зад кадър", да знаят, че всичко е временно на този свят, но интересите остават завинаги. А и се постигат, когато компромисите се правят в точния момент и без демонстриране на кухо превъзходство. Ялта винаги е имало и който я е забравил, значи не си е на мястото. Друг въпрос е за решенията от Ялта. Днес може и да са различни. Без да се знае времето на постигането им.

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ