26 Април 2024петък03:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кой ни е виновен?

/ брой: 135

автор:Мая Йовановска

visibility 1039

Повече от 8 години след влизането ни в ЕС и вливането в земеделието ни на милиарди евро стана ясно колко пишман мъдра е била преди политиката на държавата ни в агросекора. Вчера учени от Института за икономически изследвания към БАН оповестиха, че през първите 7 години еврофинансиране добавената стойност в агросектора намалява, въпреки че през последните над 100 години българското селско стопанство не е виждало толкова инвестиции. Или казано иначе - независимо, че в сектора са вложени повече пари, рентабилността е по-ниска. Това не е тайна и беше крайно време да го каже институция, която, вярвам, не мери с аршина на пропагандата.
И без човек да изпитва каквито и да било сантименти по онова време, може смело да кажем, че от добре развита земеделска страна паднахме на опашката в ЕС, като превърнахме сектора си в почти монокултурен. Произвеждаме основно зърно. При това - над 3 пъти по-малко, отколкото преди 1989 г. И като изнесем суровината, извън необходимото ни за прехрана, ясно е, че рентабилността ни е възможно най-ниската. Иначе, ако това зърно се преработи - фураж, месо, мляко, млечни и месни продукти и т.н. тук, у нас, добавената му стойност скача. Но не би.
Откак сме в ЕС, и производители, и власт плачат, че имаме по-ниски субсидии. Вече върви новата Програма за развитие на селските райони 2014-2020 и е въпрос на акъл, далновидна политика или пък на простотия какво сме договорили по нея. Щото евросубсидиите не може да са самоцел, да се гледа само колко са и кой колко пари ще вземе. Крайно време е в МЗХ да разберат, че програмата е просто финансов инструмент, чрез който ние трябва да направим своя умна държавна политика. И ако не знаем, не можем или не искаме да свършим тази работа, не Брюксел ни е виновен.
 

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ