21 Май 2024вторник09:21 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Индия отказа да се присъедини към програмата по създаването на изтребителя F-35

/ брой: 28

автор:Желязко Тенчев

visibility 1608

При желание Индия може да вземе участие в програмата по разработката на перспективния изтребител Lockheed Martin F-35 Lightning II. Това, както съобщава Defense News, е заявил ръководителят на управлението по закупуване и технологии към министерството на отбраната на САЩ Аштън Картър. САЩ също няма да възразят, ако Индия просто реши да придобие готови изтребители. По думите на Картър по този начин окончателното решение остава на правителството на Индия. Картер също е заявил, че от всички участници в индийския търг за доставка на 126 средни многофункционални изтребителя, американските самолети F-16IN Super Viper и F/A-18E/F са най-добри, както от гледна точка на технологиите, така и заради цената. В индийския търг участват също европейският Typhoon, френският Rafale, шведският JAS 39 Gripen IN и руският МиГ-35. "Най-важният фактор за Индия при вземането на решение ще бъде предаването на технологии и участие в производството", е добавил Картър, като не уточнява, ще бъдат ли предадени на Индия технологии за производството на F-35 в случай, че страната реши да купи такъв изтребител. В началото и в средата на м.г. бе съобщено, че американската компания Lockheed Martin има намерение да предложи на Индия палубна и обикновена версия на F-35. Между другото на 21 декември м.г. Русия и Индия сключиха договор за разработка на чертожно-технически проект за индийски вариант на изтребителя от пето поколение Т-50 (ПАК ФА)-FGFA (Fifth Generation Fighter Aircraft). Сумата по сделката е 295 милиона долара. Проектирането на FGFA ще отнеме 18 месеца. Първият полет на индийския самолет е планиран за 2015 г. ВВС на Индия имат намерение да придобият 250 FGFA за сумата от 25 милиарда долара. САЩ от своя страна искат в близките няколко години значително да увеличат военно-техническото сътрудничество с Индия. На 24 януари т.г. САЩ изключиха от списъка по контрол за военен експорт няколко индийски компании. Така американските компании ще могат свободно да откриват съвместни предприятия с индийскии фирми и да обменят технологии. Индия вече придоби от САЩ военно-транспортни самолети C-130J-30 Super Hercules, патрулните P-8I Poseidon, а също планира да купи ракети Harpoon II и транспортните C-17 Globemaster III. Най-голям доставчик на въоръжения за Индия засега остава Русия.
На 31 януари т.г. високопоставен източник от министерството на отбраната на Индия е заявил  пред TNN, че „Индия в момента няма планове нито да вземе участие в програмата за разработката на перспективния американски изтребител Lockheed Martin F-35 Lightning II, нито да закупи тези самолети. страната не може да си позволи да има на въоръжение два типа изтребители от пето поколение - FGFA и F-35”.

 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 869

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 931

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 833

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 753

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 883

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 921

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 914

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 859

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 917

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ