23 Април 2024вторник19:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Гореща точка

Петното на Кунева

/ брой: 209

автор:Боряна Костова

visibility 2309

След "историческия компромис" със съдебната реформа на Христо Иванов, ето че се сдобихме и с едно "историческо петно". Авторът не е Радан Кънев, а Меглена Кунева, която много си пада по историята, макар да бърка хан Кубрат с хан Крум и Петко Каравелов с Александър Малинов. Направен бе опит петното да се лепне като срамна дамга върху репутацията на парламента, след като вицепремиерката не успя да прокара своя "супер" антикорупционен закон. Вбесена от провала, тя се опита да излезе от конфузната ситуация с бомбастичния извод, че това е отказ от борба с корупцията. И нападна Патриотичния фронт и АБВ за нечистоплътно отношение към отрочето й. Според хора, които разбират от материята, законът е пропаганден, репресивен, властогонски, макар да е напудрен по брюкселски тертип. И няма да върши работа. Сиреч калпав отвсякъде.
Кунева обаче се закани да го внесе отново в пленарната зала след три месеца, но тогава щял да е по-жесток. Бори се, завалийката, със зъби и нокти за надмощие в РБ. И дни след като вилня из парламента, успя да придума посланиците на страните от ЕС у нас да излязат публично с едно недопустимо нахално и недопустимо за ранга им писмо, в подкрепа на антикорупционното недоносче. Изненадата не е кой знае каква. Кунева е бюрократ до мозъка на костите, известна със сервилното си поведение пред европейските чиновници. Сега същите тези чиновници или техните наследници са готови да й дадат рамо за всяка глупост, стига да е тапицирана с красиви фрази. Все пак става дума за подкрепа на сродна душа.
А инак, в нито една от държавите им не се правят разследвания на хора по анонимни сигнали. Защото това засяга правата на личността и противоречи на демокрацията. Там, но, оказва се, не и тук. Тук трябва да се мачка опозицията, за да се държи десницата на власт. Това е грозната истина, която устройва Европа на либералите. А предназначението на закона "Кунева" е да бъде тояга за справяне с опонента. С негова помощ всеки политически неудобен лесно може да бъде "изваден от строя" със скроени сигнали за измислени далавери, па нека после доказва, че "няма сестра". Както призна "титанът" в битката срещу доносниците на ДС Методи Андреев (седесар, подвизаващ се сега в ГЕРБ), смисълът на закона бил да осигурява превенция на корупцията, като се всява страх. И това ако не е мракобесие, здраве му кажи!
"Реформаторите" опищяха орталъка, че искат независима съдебна власт и с това обясняват натиска за промени в Конституцията. В закона на Кунева обаче искат обратното. Бюрото срещу корупцията уж щяло да е независима структура, а началникът му ще се назначава от президента по предложение на Министерския съвет и реално ще зависи от изпълнителната власт. Че нали точно там е "заровено кучето" на най-голямата корупция?! Там са бюджетните средства, еврофондовете, тлъстите обществени поръчки, с тях се въртят далавери за милиони. И как ви се вижда тая Бойко Борисов да разследва Плевнелиев, себе си или министрите си? Няма как да стане. Но така правителството ще хвърли поредната шепа прах в очите на Европа, че се е захванало здраво с корупцията, а партийните хиени ще продължават да си пълнят търбусите и бат'Бойко ще има закон-камшик, за да държи в "партер" опозицията. Което прекрасно съвпада с щенията му за дългосрочна власт. Колкото и да е смешно, подобни сметки си правят и реформаторите. Те се изживяват като незаменим партньор на ГЕРБ, който дава демократична фасада на управляващата коалиция, затова капризничат като примадона от "Лясковската оперета".            
Като се сетя с какъв апломб още от началото на мандата вицепремиерката говори за къртовския си труд над бъдещото "гениално" творение, ми става смешно. Щото се разбра, че не е рожба на големи усилия, а основно е компилация от два съществуващи вече закона - за конфликта на интереси и за публичното имущество на заемащите високи държавни длъжности. Широко афишираното като нова структура Бюро за борба с корупцията пък е обикновен сбор от службата БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и отдели от Сметната палата. И ако там досега са си клатели краката, къде са гаранциите, че ще се разработят? Законът не ги задължава. Само преди година БОРКОР беше на косъм да го закрият заради финансов разгул при нулеви резултати срещу корупцията. Знаем каква обществена бомба избухна с комисията на Филип Златанов, чиято настолна книга бе тефтерчето му с политически указания "кого да ударим" и "кого да не пипаме". Доста са и професионалните издънки на специализираната прокуратура, която до последно произвежда кадрови скандали. За причините Кунева мълчи като риба, макар тези служби да са в ресора й. Ама не носят червени точки за пред Европа. Щото не са лустро, а истинско мръсно петно.  

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 325

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 274

/ брой: 77

Агнешкото в Гърция 10 евро за килограм

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 77

Баските сепаратисти с исторически успех

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 77

Иран запазва строгия контрол върху дрехите

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 317

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 294

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 285

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 314

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ