18 Април 2024четвъртък07:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Раздайте кърпичките

/ брой: 226

автор:Ева Костова

visibility 1154

В Швеция въвеждат 6-часов работен ден, без да се променя заплащането. Експериментът е проведен в Гьотеборг най-напред, за да се види как ще проработи идеята. Изглежда е проработила добре и е оправдала очакванията, че по-краткият работен ден може да повиши производителността, да намали болничните и да накара служителите да се чувстват по-добре физически и психически. Раздайте кърпичките, моля, толкова е трогателно...
Преди време мексиканският милиардер Карлос Слим подхвърли друга идея - работа само 3 дни в седмицата. За да има повече време за почивка и за по-качествен живот. Е, те тука ще ни трябват повече кърпички, особено като сравним с тертипа на нашите работодатели и условията на труд, плюс пълната абдикация на държавата, когато стане дума за подобни "капризи". За гъвкаво работно време у нас се говори много. За различни видове договори - също. Но реално менгемето се стяга все повече около врата на наетите, пък заплащането клони надолу. Да ти е кеф да гледаш деца, болни старци, недъгави роднини.
На този фон дори ден за домакинята, за да изчисти шкафовете вкъщи, какъвто бившите гедерманки имаха, изглежда голям лукс. Сигурно и нашите синдикати са забравили, че колективното договаряне все още играе важна роля при определяне продължителността на работното време и в новите държави членки на ЕС. Най-разпространена у нас трудова практика, уви, е прилагането на намалено работно време за предотвратяване на съкращения на работни места. А защо, дявол да го вземе, не се поучим поне донякъде от Швеция, нали божем и ние сме европейци! Или от Норвегия, където в три следобед жителите на Осло вече са на плажа край кметството. Там имат култ към слънцето. Нашият култ към какво е?
 

България трябва да се откаже от плоския данък

автор:Дума

visibility 320

/ брой: 73

Правителството взе 200 млн. лв. вътрешен заем

автор:Дума

visibility 280

/ брой: 73

Близо 500 000 души обявиха доходите си пред НАП

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 73

БАКБ купува Токуда банк

автор:Дума

visibility 264

/ брой: 73

Киев провокира риск от ядрена катастрофа

автор:Дума

visibility 345

/ брой: 73

Израел търси умен отговор срещу Иран

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 73

Китайската икономика надмина очакванията

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 73

Започна наказателно дело срещу Тръмп

автор:Дума

visibility 261

/ брой: 73

Мътилката

автор:Александър Симов

visibility 290

/ брой: 73

За гарантиран достъп до услуги и дом за всеки

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 73

Правим голямо ляво патриотично обединение

visibility 317

/ брой: 73

Обида за дипломацията

visibility 256

/ брой: 73

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ