29 Март 2024петък15:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Лов и риболов

Андрей Пръмов:

Моментът на вадене на рибата е върхово усещане

Светът на мълчанието ме е научил на много търпение

/ брой: 269

visibility 292

Андрей Пръмов е роден на 11.02.1960 г. в София. Завършил е УНСС през 1981 г. Работи като финансист. Семеен, с 1 дете. Съпругата му е Меглена Кунева.


Баща ми се стремеше да живее според възможностите си природосъобразно и ме водеше на ловни и риболовни излети. Не можа да ме запали по лова, но за риболова веднага усетих, че това е моето призвание. Бях на 11 години, когато ми купи първия риболовен билет.
Риболовът, особено моментът на вадене на рибата, е върхово усещане. Какво точно - не мога да го опиша.
Съпругата ми се отнася скептично към това занимание и го намира за губи време. Разбирам напълно тези, които смятат риболовците за хора със странни страсти и с отклонения, ако щете. Считам, че човек трябва да носи тръпката в кръвта си. Да му е заложена генетично, защото в противен случай просто не може да разбере удоволствието.
В деня на абитуриентския си бал хванах осемкилограмов шаран на язовир "Искър". Тогава седяхме с баща ми край водоема почти до мръкване. И ако не беше той, нямаше да отида на абитуриентски бал. Най-много се гордея с две пъстърви, балканки, извадени на река, приток на Чая. Едната тежеше 1,3 кг другата 1,9 кг.
На един от първите ми излети ловях риба на река Белишка. Бях извадил 11 мряни и над 10 пъстърви. Стана време за обяд. Горд от големия улов, извадих кошчето от водата, за да се порадвам на рибите. Последната пъстърва, която бях хванал, удари с опашка и аз изтървах кошчето. Рибите избягаха. Останаха само две. Тръгнах си. Със сълзи и сополи се влачех по пътя. Бях 11-годишен. Баща ми, много ядосан, че ме няма дълго време, започнал да ме търси. Видя ме и умря от смях. Носеше фотоапарат и ме засне. Това е най-безобразната снимка, която ми е правена през живота.
Светът на мълчанието, както някои наричаме риболова, ме е научил на много търпение. Риба можеш да извадиш само ако си упорит. Веднъж една балканка удари на блесната на около петнадесет метра от мен. Въобще не влезе във водата. Изскочи девет или десет пъти. И ако нямах търпение, нямаше въобще да мога да я извадя. Не знам друга риба в България да се бори така, както се бори пъстърва, хваната на блесна. Секунда невнимание и си е отишла.
Често съм се замислял за това как се пренасят някои определения за рибите към хората, било точни или неточни? Например "лапни шаран". В нашите среди се говори за "финансови акули" и "дребни риби". Шаранът не е глупава риба. Грешно е да се използва като определение за глупав човек. Хванал съм много шарани и нито един път не е било лесно. Акулата е риба, която никога не спира и няма наяждане. Ако спре, умира. Във финансовите среди има много желаещи да бъдат акули, но малко са можещите. Спреш ли в света на финансите, си мъртъв или най-малкото си история.
Много трудно ще се въведат в България европейските стандарти - хващаш определен брой риба и останалата я връщаш обратно. Напоследък срещам масово ненаситност. Хванал маломерна риба и не я връща. Иска да хване 20, 30 пъстърви... За какво иска да ги улови, не е ясно. Не го разбирам. Трябва да се възстанови строгият контрол на държавата или обектите за спортен риболов да бъдат изцяло частни. Винаги спазвам забраните, свързани с рекреативния период и с нормата за улов. Правя го за собствено удовлетворение. Никой няма да ме потупа по рамото. Пазя личното си душевно спокойствие. Най-доволен се чувствам, когато съм изпълнил нормата и спра да ловя. Удоволствието е да извадиш рибата, а не да я плеснеш вечерта в тигана.
Няма да скромнича, приятни са ми овациите по време на риболов, когато хвана голяма риба. Преди години бях на един язовир. Сутринта рано нагазих с високи ботуши на метър дълбочина. Нямаше никого. После започнаха да идват колеги, да разменят някоя и друга приказка. Извадих първата риба. След нея втората. На третата те се умълчаха. Единият каза: "Който си го може, го може." Стана ми хубаво. 
Имал съм и неприятни случки по време на излети. На планински риболов паднах между два камъка и си счупих крака. Не мога да ви опиша какво ми костваше прибирането. Бях сам и далеч от колата. Едвам се домъкнах до нея, а как шофирах до болницата на близкия град не е за разказване.
Друг път в района на Рибарица се движехме по шантави пътища. Помислихме си, че след като сме с джип, ще минем навсякъде. Нямахме мобилна връзка. Потрошихме колата от самонадеяност, от непреценени възможности и непознаване на местността. Това е нещо, което никога повече няма да правя.
Веднъж се шегувахме с приятели на тема: "Кое е общото и различното между платената любов и платения риболов?"
Трудно ми беше да направя сравнение, защото познавам само платения риболов. За платена любов може би ми е още рано. И в двете човек трябва да знае какво му предстои, за да няма свръхочакване. В платения риболов не ми харесват редица неща и те не са свързани със самия акт на плащане. Не ми е приятен риболовът, при който всяко замятане е свързано с изваждане на риба. Предпочитам да хвана две трудни  риби, отколкото двадесет за половин час.
Сам си приготвям рибата. Жена ми не готви риба. Уча се от познати. За по-тлъсти риби е хубаво да се разцепят на две и да се пекат на нагрята каменна плоча. Вкусът е безподобен. Преди години приятел ме научи да си пуша сам филета от пъстърва. Просто е, но трябва да знаеш какви стърготини да използваш и какъв да бъде процесът на горене.
Консумирам рибата с бяло вино. Записано е в евангелието.

Андрей Пръмов

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ