08 Май 2024сряда07:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борчовете между фирмите надхвърлят двойно БВП

Увеличаване на фалитите през тази година прогнозират експерти

/ брой: 44

автор:Мая Йовановска

visibility 389

До 104 млрд. лв. е нараснала междуфирмената задлъжнялост за 2009 година. Това обявиха вчера от Българската стопанска камара (БСК). По думите на заместник-председателя на организацията Камен Колев увеличението на тези борчове спрямо година по-рано е със 7,4 на сто или над 7 млрд. лв. Междуфирмената задлъжнялост заема най-голям дял от общата корпоративна задлъжнялост, която в края на 2009 година е достигнала 157 млрд. лв.
Общите задължения на предприятията от нефинансовия сектор са нараснали с 9 млрд. лв., което е 6 на сто спрямо предходната 2008 г. и това е най-малкият ръст от 2005 г. насам. Общата задлъжнялост на фирмите от 157 млрд. лв. надхвърля с над сто процента обема на БВП за същата година. Докато при задлъжнялостта има повишаване на ръста през 2009 година, за същия перод бе отчетен спад на БВП с 4,9 на сто, което е изключително обезпокоително, коментираха експертите от камарата. Секторите, които в края на 2009 г. са с най-големи задължения, са търговията - 34,6%, строителството - 22,6%, недвижимите имоти - 21,9%. Фирмите имат най-много задължения към свои доставчици, следвани от задълженията към финансови институции. Според БСК голяма част от фирмите са декапитализирани.
Прогнозата на БСК е, че през тази година ще има увеличаване на фалитите на фирмите. Причините са влошеното финансово състояние, което ги декапитализира, и увеличаването на лошите кредити, каза Камен Колев. Най-много фалити се очакват в строителството, търговията, услугите и транспорта. Сумите, които фирмите имат да получават от държавата и общините за изпълнени договори, са 833 млн. лева, от които над 600 млн. лева вече са разплатени през Българската банка за развитие, а парите за невъзстановените на фирмите данъци от бюджета са 2,4 млрд. лева. 
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2278

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2238

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 2047

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2356

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2634

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 2152

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 2170

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2446

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 2261

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2396

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ