26 Април 2024петък07:24 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Победата не се забравя

9 май не оставя безразличен никого

/ брой: 102

автор:Галина Младенова

visibility 3625

9 май е едно от най-значимите събития за всеки човек. Няма как да останеш безразличен към Деня на победата. Войната е засегнала съдбата на милиони хора по цялата земя и трудно можеш да намериш семейство, останало настрана от трагичните събития. Колкото и години да минат, човечеството ще помни и ще се гордее с голямата победа. За онези, чието семейство е загубило близък човек, или за преживелите ужасите на концлагерите, блокадата или други мъки, 9 май никога няма да бъде просто дата от учебника по история.
Фашизмът не е подминал и България, колкото и да се опитват днес някои да опровергават фактите. Нима сме забравили отрязаните партизански глави, ястребинчетата или хилядите хвърлени в затворите, защото не споделят идеите на нацизма? Гордеем се със спасяването на българските евреи, но не споменаваме, че хиляди евреи от Македония са били изпратени в газовите камери. Никой няма правото да забравя преживения от предците му ужас, защото мирът и свободата са безценен дар, който трябва свято да се пази от всякакви заплахи.
Жалко, че все по-често напоследък се правят опити да се преиначи истината за войната. Но фактите са упорито нещо. От тях не можеш да се скриеш. И днес, 71 години след края на Втората световна война, светът би трябвало да се сплоти не само за да почете паметта на загиналите в битката с нацистката тирания, но и да осъзнае моралните поуки от тази ужасяваща за човечеството трагедия.
В повечето страни по света Денят на победата над фашистка Германия се чества на 8 и 9 май. Причината е в това, че Актът за капитулацията на Германия е подписан през 1945 г. два пъти: на 7 май във френския град Реймс (за което в Европа и САЩ официално е обявено на 8 май) и на 8 май в предградието на Берлин Карлсхорст (за което в СССР е обявено на 9 май). Ето защо в САЩ и в голяма част от страните в Западна Европа победата над фашизма се отбелязва на 8 май, а за постсъветското пространство празничен ден е 9 май. С резолюция на Общото събрание на ООН от 22 ноември 2004 г. 8 и 9 май са провъзгласени за Дни на паметта и примирението.

Кой как празнува

В САЩ 8 май е тържествен ден, но не е държавен празник. Тържества организират асоциациите на ветераните от Втората световна война, който действат в много градове на страната. Най-известното мероприятие е полагането на венци пред Националния мемориал на Втората световна война във Вашингтон.
Във Великобритания Денят на победата над фашизма също не е сред официалните празници. И все пак много ветерани, обществени дейци, политици тържествено отбелязват деня.
Във Франция 8 май - Денят на освобождението от фашизма (La Fete de la Victoire) е държавен празник и почивен ден. Президентът на републиката полага венец пред Гроба на Незнайния войн край Триумфалната арка в Париж. На церемонията идват ветерани и президентът връчва на всеки от тях възпоменателен подарък. В Париж и в други градове има военни паради и масови празнични мероприятия.
В Германия на 8 май има много мероприятия, посветени на паметта на загиналите във Втората световна война. В страната и до днес цитират речта на президента Рихард фон Вайцзекер през 1985 г., в която той заяви, че на края на войната трябва да се гледа не като на поражението на Германия, а като на освобождението на германците от "безчовечната система на нацистката тирания" и началото на нов етап в живота на страната.
В Италия, която беше съюзник на хитлеристка Германия, национален празник е 25 април - Денят на освобождението (Festa della Liberazione). На този ден през 1945 г. партизанските части влизат в Торино и Милано. Сред задължителните церемонии е полагането на венци от президента на страната на Гроба на Незнайния войн в Рим.
В някои държави, окупирани от хитлеристка Германия, 8 май е държавен празник, отбелязван на високо официално ниво. В Чехия и Словакия на този ден има паради, тържествени събрания, правят се исторически възстановки на някои битки. В Чехия празничните мероприятия започват на 5 май, когато почитат паметта на загиналите в Прага по време на антифашисткото въстание 5-9 май 1945 година.
В Сърбия 9 май носи официалното наименование Ден на победата. В Белград традиционно се провежда военен парад.
В Холандия и Дания денят на освобождението от фашистките войски се отбелязва на 5 май. В Холандия това е официален празничен ден. В град Вагенинген, където на този ден през 1945 г. е бил подписан актът за капитулация на немските войски в Холандия, всяка година през нощта срещу 5 май се запалва т.нар. огън на мира, който отива на практика във всички градове на страната. В Дания на 5 май има много шествия и тържествени церемонии в памет на загиналите участници от датската съпротива.
В Израел, където живеят голям брой ветерани от Втората световна война, от средата на 90-те години Денят на победата тържествено се отбелязва на 9 май. По улиците на Ерусалим, Тел Авив и други градове преминават шествия, в които освен ветераните участват хиляди израелци, членове на правителството, депутати, военнослужещи. В много градове на страната има празнична заря.

Без значение дали на 5, 8 или 9 май, всеки на Земята отбелязва този велик ден - Деня на победата. Това е празник за всички.



Членовете на руския мотоклуб "Нощни вълци" положиха венци пред Гроба на Незнайния войн в полската столица Варшава. И тази година групата прекосява половин Европа, за да достигне Берлин на 9 май
БГНЕС


Москва репетира за тържествения парад на 9 май
БГНЕС


След края на Великата отечествена война в парадите в Русия в чест на победата участват ветерани, но с времето техният брой намалява и преди четири години се появява идеята за парад на паметта. Акцията се нарича "Безсмъртният полк" и идеята е на улицата да излизат хора с портрети на свои близки, участвали във войната. Миналата година шествието достигна огромни мащаби - в него участваха повече от един милион души из целия свят. Най-многочислен бе "Безсмъртният полк" на Москва - през центъра на града преминаха около 500 хиляди души


Хиляди хора идват в Деня на победата пред паметника на Воина освободител в берлинския Трептов парк и мемориала на войниците в Тиргартен, за да почетат паметта на освободителите
БГНЕС


Франция тържествено отбелязва Деня на освобождението от фашизма

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ