25 Април 2024четвъртък17:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Работа цял живот или...

Какво искат родените след 1980 г.

/ брой: 127

автор:Ева Костова

visibility 1372

Често сред младите хора може да се чуе приказката: искам да се пенсионирам на по-млада възраст, а да работя, като остарея. Нещо подобно показва и проучване на Менпауергруп, фокусирано върху работната сила. Мащабното изследване е проведено между февруари и април 2016 г. с 19 000 работещи Millennials (поколението, родено между 1980 и 1995 г.) и 1500 мениджъри от 25 страни. Сред участващите държави е и България. 
Повече от половината анкетирани очакват да работят, след като навършат 65 г. 27% очакват да работят и след 70-годишна възраст, а 12% споделят, че има вероятност да работят до края на живота си. В Япония този индекс е споделен от повече от една трета. Базиран на глобално проучване, докладът предоставя практични съвети, за да помогне на работодателите да преосмислят своите практики, свързани със служителите си, за да привличат, задържат и развиват своите таланти, уточняват от Менпауер България.
Проучването подсказва много

решения и за българския пазар на труда

където младите хора са сред уязвимите групи за намиране на работа, която ще им носи доходи, но и удовлетворение, възможност за кариерно развитие и съчетаване на работата с личните предпочитания и осигуряването на свободно време.
"Липсата на кадри на българския пазар на труда е осезаема. Всеки ден работодатели се сблъскват с невъзможността да намерят нужните таланти. Промяната на пазара на труда в България трябва да протече в няколко сфери, за да се възползваме от пълния капацитет на желаещите да работят в България, образование, мотивация и промени. Всички трябва да имаме готовност да учим, а работодателите трябва да предлагат по-гъвкави начини на работа и нови практики. Изискват се усилия и от двете страни", споделя Надя Василева, изпълнителен директор на Менпауер България, Сърбия и Хърватия.
Никой обаче не бива да си прави илюзията, че това е лесно и бързо изпълнимо, показват още данните от проучването. Родените след 1980 г. като цяло работят по-дълго и по-усърдно от поколенията преди тях. 84% от тях предвиждат, че ще взимат почивка от работата за повече от четири седмици. Жените са по-склонни да планират отдиха си, за да се грижат за деца, по-възрастни роднини и т.н. И мъжете, и жените с удоволствие биха променили и ще се радват друг да промени работата им с различни и иновативни начини за това. Почти две трети от участниците в проучването работят на пълен работен ден, но повече от половината споделят, че са

отворени към нови начини на работа

за в бъдеще - свободна практика, на постоянна или временна работа. 34% в световен мащаб се замислят за "самостоятелна" заетост. Много голям процент - 93, са готови да посветят своето лично време и/или своите пари за бъдещо обучение.
В проучването силно проличава положителната връзка между професионалния успех - по-високо образование, повече подготвеност за конкурентна заетост, и по-високо заплащане и реализация на конкретното работно място. В този смисъл родените след 1980 г. са готови да се развиват в кариерата си като на ултрамаратон и да правят почивки по пътя, показва отчетът на Менпауергруп. Техен приоритет е сигурността и възможността за нови предизвикателства и различни видове трудова заетост.
В днешната икономическа обстановка у нас подобна гъвкава система е практически невъзможна, но програмите на социалното министерство за заетост на младите и широко прокламираната младежка гаранция на Европа трябва да намерят своето място точно тук. Това би мотивирало и хиляди млади българи, които сега нито учат, нито работят. Време е обаче тези програмни намерения на правителството да слезнат на земята, да придобият плът и кръв не като

предизборни обещания и високопарни политически изводи

за временна употреба. Защото липсата на работа и доходи води до загуба на самочувствие, самоуважение и перспектива. В резултат младите хора стигат до апатия, чувстват се излъгани и депресирани. Друг вид реакция е емиграцията, която вече води до демографски срив.
Преосмислянето на обученията и развитието на умения и нови стратегии за управление на това поколение може да стане реалност даже в по-кратки срокове, за да спре заминаването на добре подготвени и обучени през годините кадри, за които единствената заслуга на сега управляващите е, че само ускори тяхното изтичане зад граница. Колкото и да се пънат нашите управници с изработването на стратегия след стратегия, промяната не идва. Защото "теорията, друже мой, е суха, зелено е дървото на живота"... Принудата "работи докато си жив" даже вече не топли с обещание за пенсия някога точно това поколение, което се лута между криворазбраната ни демокрация и неидващото отникъде спасение. Не го топли, когато планира 

да реорганизира и презареди по пътя

И да успее в новия свят на работата.    
"Работодателите трябва да се вслушват и да започнат да бъдат креативни. Те просто не могат да си позволят да не се съобразят с поколението, родено след 1980 г.," казва Мара Суон, изпълнителен вицепрезидент в Менпауергруп. "Това поколение иска напредък, но това невинаги означава повишение. Имаме нужда от нови начини да насърчаваме и да обвързваме служители, като улесняваме процеса на обучение и помагаме на хората да набират опит. А каквото работи за тях, ще работи и за останалата част от работната сила."

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 298

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 372

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 287

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 332

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 378

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 313

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 318

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ