29 Март 2024петък00:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Кога и защо са отстранявани отбори от участие в Олимпиади

/ брой: 167

автор:Дума

visibility 276

В историята има предостатъчно случаи, когато цели национални отбори не са участвали в Олимпиади. Ето някои от най-известните, цитирани от РИА "Новости":

Летните игри в Антверпен 1920 г.
Това е първият път, когато МОК отказва на няколко страни правото да участват по политически причини. Отстранени са Германия, Австрия, Унгария, Турция и България заради това, че са започнали Първата световна война. Освен това организаторите не поканват спортистите от СССР, игнорирайки новата съветска власт.

Лятната олимпиада в Берлин 1936 г.
МОК решава да даде на Германия възможност да се върне на спортната сцена след поражението в Първата световна война. Призивите за бойкот на Игрите в столицата на Третия райх остават нечути. Плановете на противниците на нацистка Германия да направят алтернативна - Народна - олимпиада в Барселона не успяват: там по това време започва гражданска война. Испанците пропускат състезанията.

Лятната олимпиада в Лондон 1948 г.
През 1940 и 1944 г. Игри няма заради Втората световна война. След края й МОК публично се извинява за сътрудничеството си с нацистките лидери и избора на столицата на Третия райх като място за провеждане на Олимпиадата. Германия и Япония, като страни, започнали световен конфликт, са лишени от правото да участват.

Лятната олимпиада в Мелбърн 1956 г.
Самоотстраняването от участие в олимпиада е било масово и доброволно: Египет бойкотира франко-британско-израелската агресия по време на Суецката криза. Към него се присъединяват Ирак, Ливан и Камбоджа.

Лятната олимпиада в Мюнхен 1972 г.
С желанието да възстановят образа на мирна Германия, властите в страната преднамерено отслабват контрола в олимпийското село. Това е причина за атентат: палестински бойци убиват 11 олимпийци от израелския отбор. МОК решава да продължи Игрите. В знак на протест останалите израелци сами напускат Олимпиадата. Опасявайки се от отмъщение, Мюнхен напуска и делегацията на Египет.

Лятната олимпиада в Москва 1980 г.
Първите в историята Олимпийски игри на територията на Източна Европа и в социалистическа страна са бойкотирани от САЩ. Официален повод е влизането на съветски войски в Афганистан. На практика бойкотът е продължение на "студената война".

Лятната олимпиада в Лос Анджелис 1984 г.
Следващата Олимпиада, която по ирония на съдбата, е в САЩ, бойкотират вече СССР и всички социалистически страни, без Китай, Румъния и Югославия. Като официална причина е посочен отказът на организаторите да дадат гаранции за сигурност на спортистите. Малцина обаче се съмняват, че това е отговор на бойкота на московската олимпиада.

Лятната олимпиада в Сеул 1988 г.
МОК отхвърля предложението на властите на Южна Корея да премести част от олимпийските състезания в КНДР, за да се покаже единството на полуострова. Пхенян протестира срещу решението и забрани на своите спортисти да участват в Олимпиадата. Северна Корея е подкрепена от Албания, Куба, Виетнам, Никарагуа, Сейшелските острови и Етиопия.
 

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ