26 Април 2024петък00:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Газпром" отсвири форума за хъба "Балкан"

Управляващите мълчат, че руският гигант няма да праща свои представители във Варна

/ брой: 202

автор:Светла Василева

visibility 1652

Руският енергиен гигант "Газпром" няма да изпрати свои представители на конференцията за газовия хъб "Балкан", която ще се проведе в комплекс "Ривиера" край Варна на 5 септември. "Не се планира участие на делегация на "Газпром" във Варна", написа в имейл вчера пресцентърът на компанията в отговор на журналистически въпрос на ДУМА. В края на миналия месец бе огласено, че "Газпром" ще дойде във Варна. Най-вероятно обаче руският гигант е бил поканен, но е отказал, затова управляващите досега мълчат по този въпрос.
На форума, на който българската газова компания "Булгартрансгаз" ще представи бизнес модели за изграждане на хъб "Балкан", ще  присъстват премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и Клаус-Дитер Борхард, директор на "Вътрешен енергиен пазар" на Европейската комисия. По предварителна информация участие в конференцията са потвърдили "Бритиш Петролиум", "ОМВ Газ енд Пауър", германският консорциум RWЕ, "Алианц кепитъл партнърс". Ще присъстват и базираната в Хюстън "Тексас чейнере енерджи", производители на втечнен природен газ, азербайджанската петролна компания СОКАР, италианската СНАМ, гръцките ДЕПА и ДЕСФА.
Идеята за газов хъб се появи в отговор на спрения на 1 декември 2014 г. проект "Южен поток", който трябваше да доставя 63 млрд. куб.м газ от Русия по дъното на Черно море през България до страните от Централна и Южна Европа. На 10 декември 2014 г. на заседание на Министерския съвет Бойко Борисов поиска Европа да финансира изграждането на газов хъб край Варна. На форум в София, посветен на свързването на страните от Югоизточна Европа с европейските енергийни системи през февруари 2015 г., той официално представя идеята и за пръв път оповестява колко ще струва проектът - 2,2 млрд. евро.
От писмо на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер от август т.г. до премиера става ясно, че комисията не възразява хъб "Балкан" да бъде захранван и с руска газ, стига начинът, по който това става, да отговоря на правилата на Евросъюза. На Русия е известно желанието на България да се върне към проекта "Южен поток", но за да се случи това, са необходими железни юридически гаранции, обяви президентът Владимир Путин в началото на август от Санкт Петербург по време на съвместна пресконференция с турския си колега Реджеп Тайп Ердоган. Окончателният отговор обаче остава на "Газпром".
На 31 август Алексей Милер, председател на управителния съвет на руския газов гигант се е срещнал в Истанбул с турския министър на енергетиката и природните ресурси Берат Албайрак, става ясно от интернет страницата на компанията. Постиганата е договореност във възможно най-кратки срокове да бъдат издадени необходимите разрешителни за започване на строителството на "Турски поток". 660 км от газопровода ще минат по трасето на "Южен поток", а 250 км по ново трасе в посока европейската част на Турция.
"Газпром" няма да прати свои представители на конференцията във Варна, което хвърля сянка на съмнение както върху възможността за възраждане на проекта "Южен поток", така и върху идея за хъб, тъй като не е ясно откъде той ще се снабдява с газ. Русия не изпрати и група, която да преговаря за оборудването за АЕЦ "Берене". България беше осъдена в международен арбитраж да заплати на руската страна 620 млн. евро еднократно и по 167 000 евро на ден до окончателното издължаване на сумата. Опитът на премиера Бойко Борисов и енергийния министър Теменужка Петкова да продадат произведеното оборудване на Иран приключи без успех. При посещение в Русия на 29 юли министър Петкова договори съвместна работна група, която да обсъди варианти по казуса. По думите й руски представители трябваше да дойдат в България последната седмица на август. Такова посещение обаче нямаше. Вчера по време на парламентарен контрол в отговор на въпрос на депутата от БСП ЛЯВА БЪЛГАРИЯ Васил Антонов за съдбата на АЕЦ "Белене", енергийният министър отговори, че "трябва да вземем бързо решение, но то не трябва да бъде прибързано.


Заседание на Министерския съвет от 10 декември 2014 г.
(Стенографски запис)


Бойко Борисов: "...предлагам вицепремиерът Дончев още днес писмено да изпрати на комисар Шефчович предложение от България, съобразено с всички евроатлантически ценности, като предлагаме на територията на България там, където излиза тръбата на "Южен поток", Европейската комисия в унисон със стратегията за общ енергиен съюз на Европа да финансира хъб, където Европейската комисия да плаща, така както Турция газта, идваща от Русия, и на базата на общия енергиен съюз да я разпределя съответно за Сърбия, Македония, Гърция, Украйна, Румъния, Унгария, Хърватия, Словения и България."
"Предложението ми е точно в унисон и с плана Юнкер, и с общия енергиен съюз, и с абсолютната диверсификация. Защо? В този хъб ние можем да вкарваме нашата газ, която си взимаме или си добиваме в Черно море от "Галата", дай, Боже, от "Силистар", от "Терес", от "Хан Аспарух", от Ловеч и от други места. Финансирайки сега интерконекторите за Гърция, за Турция, за Сърбия, на практика от този хъб във всички посоки реверсивно може да тече газ от тези, които идват по линия на "Южен поток" и от тези, които излизат съответно пък. Ако Гърция дойдат, направят някой ден пристанища за втечнен газ, дойде по-евтин газ отнякъде - или от Израел, или от Катар, или откъдето и да било, по тези реверсивни тръби, ние съответно взимаме по-евтин газ и пак разпределяме нагоре. Никъде нямам слабост в позицията, никъде. Официално, писмо веднага до Шефкович."
"...Европейската комисия плаща за този хъб, правим на Варна разпределителния център по енергийния съюз и сме номер едно диверсифициращи Европа, изпълваме със съдържание. Руснаците да си докарат "Южен поток", ние нямаме ангажимент към тръбата до нашите граници, да си я построят, ще им съдействаме, и оттам си взимаме газта, не ние, не България, а Европейската комисия я разпределя..."

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ