29 Март 2024петък15:50 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Хъб "Балкан", или залъгалка за наивници

Поучителна история за това как, прогонвайки питомното, тичаме подир дивото

/ брой: 203

автор:Светла Василева

visibility 2118

"Хъб "Балкан" е интересен и страстен проект". Така го нарече Клаус-Дитер Борхард, директор на "Вътрешен енергиен пазар" в Главна дирекция "Енергетика" към ЕК по време на кръглата маса, проведена в понеделник край Варна. Той е дяволски прав. И дипломатичен. Защото как иначе да определи проект за газоразпределителен център, без да обиди автора му, който няма яснота нито откъде ще докара газ, нито откъде ще намери пари за строителството. А детайли като липсата на правила за конкурентна търговия с газ, законова рамка, икономическа ефективност, целесъобразност и прочие, въобще не показва да го вълнуват. На брюкселски дипломатичен език подобен проект се нарича "интересен". И щеше деликатно да потъне в чекмеджетата на евробюрокрацията, ако инициаторът му не беше се вкопчил в идеята като дете в нова играчка, която родителите отказват да му купят, но която то страстно желае и тропайки с крак, иска неистово. Възрастните знаят, че желанията са едно, а възможностите - друго. Ето защо, за да ги остави на мира, обикновено

подхвърлят на пищящия досадник

залъгалка, която временно отвлича вниманието му, а на тях им печели време за други, техни си неща.
Нещо подобно се случи в понеделник на кръглата маса, провела се край Варна, която беше рекламирана като стратегически форум, който да върне България и най-вече Бойко Борисов (не казвам кабинета, защото в него има хора, които не подкрепят премиера за този проект, Меглена Кунева, например) в голямата газова игра. Не стана. Нямаше как да стане поради ред причини, за които медиите услужливо мълчат, помагайки на Борисов да разказва вълшебната си приказка за хъба, която служи само и единствено за вътрешен пиар, за демонстрация на активност, съзидателност и го показва като милеещ за интересите на България. Това обаче няма как да заличи неговата несигурност,

непостоянство в позициите

и онова, което той реално стори - провала на проекта "Южен поток". И още. Благодарение на "усилията" му, неговите и на дузина "експерти" по всичко - от газ, през ток, ВЕИ, АЕЦ, тръби, геополитика и т.н. (виж изказванията им в каре) опасността страната ни от транзитьор на природен газ да се превърне в краен и неатрактивен потребител на синьо гориво, не са безпочвени. И друго. Не стига, че бюджетът ще се лиши от приходите от транзитни такси, но нищо чудно да се сбъднат някои от най-кошмарните прогнози - България да купува руски газ от Турция. Или от Гърция. А защо не от Румъния. Важното е да не е от Русия понеже това не е евроатлантически някак. И не се връзва с новите демократични ценности. Ако се случи, надбавката в цената за лоялност към евроатлантизма, а тя ще е солена, следва да се осребрява от Бойко Борисов, хилтън-анализаторите и пишман експертите. Те не са анонимни. Знае се кои са. Този вариант придобива все по-реални очертания, затова са паническите усилия на Борисов да спаси каквото може. Или поне да имитира, че прави опити да спасява неспасяемото. Твърде непохватни и прозрачни. 
Както ДУМА единствена съобщи в броя си от 3 септември,

"Газпром" не прати

свои представители на форума край Варна. Същия ден (3 септември) министърът на енергетиката Александър Новак обяви, че "Южен поток" не съществува за Русия и че тя се съсредоточава върху проектите "Турски поток" и "Северен поток-2". Отсъствието на "Газпром" беше подминато от медиите, все едно такава компания няма. В същото време обаче, според проекта на "Балкантрансгаз" хъб "Балкан" разчита основно на руски газ, докаран през Черно море. Само дето тези, които можеха да докарат този газ, отсъстваха и не показват да се интересуват от проекта.
И защо да се интересуват? След като сърбаха попарата на българските грандиозни енергийни идеи, логично е да искат стабилни гаранции, но не от нашите политици, а от ЕК понеже ясно е, че ние сме предоставили суверенитета, живота и съдбата си на брюкселските чиновници. Според Борисов присъствието на двама евробюрократи на кръглата маса в понеделник е достатъчна гаранция, че проблеми с еврокомисията няма да има. Дали?

Кой всъщност дойде

на крака във Варна и какво каза? Още детайли, спестени от медиите. Доминик Ристори, ръководител на Дирекция "Енергетика" (от 2014 г.) е бакалавър по право и магистър по политически науки. От 1978 г. той е администратор на различни позиции в ЕК. "Европейската комисия е готова да подкрепи проекта за газовия хъб "Балкан" и на този етап го смятаме за удачен", каза той. "На този етап" е ключов момент от изложението му и със сигурност ще държи нащрек всеки, който има някакви намерения да се впусне в авантюрата, наречена хъб "Балкан".
Другият представител на ЕК Клаус-Дитер Борхард, директор на "Вътрешен енергиен пазар" в генерална дирекция "Енергетика", също е юрист. Работи за ЕК от 1987 г. Отговарял е за тематични области като социални въпроси, гражданство, земеделие, селско стопанство и развитие на селските райони. От април 2013 г. е директор на "Вътрешен енергиен пазар". Изказването му беше

 клиширано и обтекаемо

пълно с фрази от типа: "Балкан ще донесе редица ползи на България - нарастваща сигурност на доставки за България и съседните страни, ще има по-ниски цени за домакинствата и промишлените потребители, ще има подобрен достъп до чист природен газ". Между изреченото, че ни липсва правна и регулаторна рамка и че със заповед и закон (насила един вид) хъб не се прави, Борхард спомена и следното: "Цената на стоката не е най-важното, много често има нужда от политически арбитраж", заяви той. Интересно как всичко това се вмества с тезите за свободен пазар, конкуренция, равнопоставеност, прозрачност и прочие неща, които ни се внушават всеки ден от 2007 г. насам, откакто сме станали член на ЕС.
От присъствието на двамата европратеници стана ясно, че засега ЕК подкрепя проекта, че ни

 предстои още много, ама много работа

и че до 9 ноември България трябва да подаде апликационна форма за участие в търг за финансиране. Не, не е за това, за което си мислите! Търгът е за икономическо проучване и оценка на проекта "Хъб "Балкан". Ако спечелим финансиране от ЕК, "проучването ще продължи около година, след което ще дойде моментът на истината за този толкова интересен и страстен проект" по думите на Борхард.
Залъгалката е подхвърлена, възрастните могат да се заемат с техните си неща, нищо че пищящият досадник тропа с крак, врещи и плаши с вето. Той си мисли, че ще му позволят да диктува условията. Но греши. Нищо не диктува. На никого. А ако вземе, че си повярва, една наказателна процедура, едно спиране на еврофондовете и ей го в поза "партер", готов да следва указанията на Брюксел. Изпуснал питомното, сега гони дивото.


3 ноември 2013
Меглена Кунева:
Проектът "Южен поток" е още една крачка на отдалечаване на България от ЕС. По тази тръба трябва да тече газ. Вместо газ, по тази тръба ще тече зависимост.

3 април 2014
Алекс Алексиев:
ГЕРБ продължава да защитава "Южен поток", който е един открито антиукраински, антибългарски и антиевропейски проект. С други думи - те също защитават интересите на Москва...

2 декември 2014
Огнян Минчев:
Спирането на "Южен поток" е добра новина за Европа, тъй като доказва, че законите на територията на ЕС се спазват. Това, че България ще изгуби пари от спирането на "Южен поток", е твърдение, направено на едро.

3 декември 2014
Илиян Василев:
От гледна точка на газовия баланс на България проектът "Южен поток" няма никакво значение. Нонсенс са и сценариите, които шефът на "Газпром" Милер чертае за навлизането на "Южен поток" в Европа през Турция или за превръщането на Гърция в някакъв разпределител за руски газ в Европейския съюз.

Красен Станчев
Проектът "Южен поток" бе замислен върху грешни предположения и международно вредни цели.

18 декември 2014
Движение за енергийна независимост:
"Южен поток" е руски геостратегически проект с антиевропейска и антибългарска насоченост, без икономическа обосновка и с огромен корупционен потенциал.

14 януари 2015
Васил Филипов:
"Южен поток" не е потребен. Руският газ не е ситуиран - няма ситуация да минава през Черно море. Те не могат да го прекарат.

18 януари 2015 г.
Румяна Бъчварова:
Нека да не забравяме, че Борисов е премиер, който спря три големи енергийни проекти - на газопровод, нефтопровод и ядрен проект, това е силно политическо действие, което няма как да не бъде оценено от нашите партньори.

9 януари 2016
Илиян Василев:
Всякакви аналогии за изгодите от транзита на руски газ, които управляващите в България правят с проекти като "Северен поток-2", са лишени от съдържание. Евентуална съвместна инициатива на България и "Газпром" за хъб на Черноморието ще е проблематична и поради това, че компанията играе ролята на политическа маша на Кремъл.



Бойко Борисов

11 юни 2014  от Вашингтон:
Когато ГЕРБ се върне на власт в България, ще прекрати договора с изпълнителя на строежа на българското трасе на "Южен поток".

2 януари 2016
Ако ГЕРБ не беше паднал от власт, "Южен поток" щеше вече да се строи. Той беше изгоден за България. Да не ругаем Европа и американците за това, че е спрян "Южен поток". Аз казвам: Ако бях продължил да съм премиер тогава, "Южен поток" щеше да се строи, нямаше да бъде спрян, защото и американците, и европейците знаеха, че той е изгоден за България.

5 септември 2016
Всички знаем, че заради куп грешки ЕС не позволи да бъде реализиран "Южен поток"

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 209

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 187

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 176

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 181

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 202

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 195

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 205

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 165

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ