20 Април 2024събота11:17 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България трябвало да осигури само 28 млн. лв. за спрените реактори

/ брой: 217

автор:Дума

visibility 22

България трябва да осигури още 28 милиона евро за извеждане от експлоатация на първите четири блока на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщи пред БНР във връзка със специализирания доклад на Европейската сметна палата, който обобщава усвояването на евросредствата за извеждане от експлоатация на стари ядрени мощности, Илиана Иванова, българският представител в палатата. По-значимо е оскъпяването на процеса в Словакия и Литва, каза Иванова.
В началото на седмицата стана ясно, че европейската помощ за спрените ядрени реактори не достига и затова е необходимо харченето на собствени средства за извеждането им от експлоатация. От докладна на палатата тогава стана известно, че страната ни ще трябва да даде 1,6 млрд. евро за спрените малки блокове в АЕЦ "Козлодуй". Ако се включат и разходите за окончателното погребване на отработено ядрено гориво, сметката ще набъбне до 2,697 млрд. евро.
Според Иванова анализът на платата показва, че от 2010 година насам прогнозните разходи по извеждането на мощностите от експлоатация са се увеличили с 40% до 5,7 милиарда евро общо за трите държави. Най-голям дял от това прогнозно увеличение на разходите се регистрира при Литва. Същевременно прогнозните разходи за "Козлодуй" остават в голяма степен непроменени, посочи Иванова.
"С пет години се изтегля крайният срок за извеждане от експлоатация и това води до намаляване на този първоначален разчет със 136 милиона евро, т.е. финансовият недостиг за България към датата на одита е от порядъка на 28 милиона евро. Сравнено с Литва, за "Игналина" - от порядъка на над милиард и половина евро и за Словакия - над 90 милиона евро. Тоест, за България наблюдаваме най-малък финансов недостиг, но това не бива да ни успокоява", коментира тя.
За периода 2011-2015 година наблюдаваме значително увеличаване не само на националното, но и на европейското финансиране, предвидено за извеждане от експлоатация, уточни още Илиана Иванова. Идеята на доклада е да оцени цялостния напредък на трите държави, без да ги класира кой как се справя.
 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ