25 Април 2024четвъртък16:39 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ЕС като "Сървайвър"

Поредната среща на евролидерите отново ще произведе липса на работещи решения на реалните проблеми пред европейците

/ брой: 235

автор:Кристиела Симеонова

visibility 1879

Близо 21 милиона са безработните европейци, с големи процентни различия в отделните страни членки. Въпреки плахия си спад липсата на работа остава сред основните им грижи. Три четвърти от анкетираните в неотдавнашно проучване на Евробарометър очакват по-активна намеса на ЕС по проблема. 4 милиона млади европейци са без работа. Притеснително висок е процентът на младежите, които не са занимават с нищо - нито работят, нито учат. Те са изгубеното поколение, последствията от което Европа, позволяваща това да се случва, ще търпи с години. Младежите са обезверени, голяма част от тях смятат, че ще живеят по-зле от родителите си, не виждат перспектива за развитие. Обезпокоителен е броят на хората, заплашени от крайна бедност.
В същото време банковите сметки на евроелита непрестанно набъбват. Пресен пример - бившият шеф на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу хем си получава пенсия, хем и солидно възнаграждение от американската инвестиционна банка "Голдман сакс". Мине, не мине време, в Брюксел решават, че трябва да повишат заплатите на еврочиновниците. Или пък да им отделят средства "за забавление". От джоба на европейския данъкоплатец. Същия този, споменат по-горе.
Съществуването и функционирането на Евросъюза днес е като в "Сървайвър". Евроелитът, дискредитиран, безпомощен и неадекватен, се бори със зъби и нокти за оцеляването му. За оцеляването на онази бюрократична машина, пуснала октоподските си пипала навсякъде в живота на европееца, но без резултат там, където има най-голяма нужда. За оцеляването на този ЕС, работещ предимно в полза на банките и едрия бизнес. ЕС, чийто дневен ред се диктува от могъщите лобита, защитаващи интереса на същия този бизнес. ЕС, който междувременно е готов да намали средствата за бедните региони, за да закърпи положението с мигрантите, които фрау Меркел учтиво покани у дома, а сега, притисната от обстоятелствата, иска да ги настани у съседите. На този фон обикновеният европеец е оставен сам да се бори за оцеляването си, тотално обезсилен при вземането на решенията, касаещи неговия живот.
В четвъртък и петък европейските лидери отново ще се съберат, за да обсъдят наболелите проблеми. Очакват ли се решения? Съдейки по редицата формални, неформални и кризисни срещи, особено в разгара на мигрантската криза - не! Ама тя, Ангела Меркел, си го повтаря: Решенията на всички проблеми не могат да бъдат намерени на една среща! Какво искаме ние?! В поредното дежа вю ще се превърне и тази. Защото днес в Европа липсват истински лидери, които да предлагат работещи решения на реалните проблеми. Заровената дълбоко в пясъка глава, докато отмине опасността - това е днес кредото на евроелита. Само че опасността не отминава, напротив - задълбочава се. И докато за евролидерите евентуалната цена на грешките им ще е политически крах, то за обикновения европеец има доста по-голяма стойност, отнасяща се до неговото оцеляване. Буквално. Предстоят избори в ключови европейски страни. Дали гражданите им няма да им покажат червен картон - наказание, което вече виждаме на практика (примерите са много)?
Един от тези лидери е германският канцлер Ангела Меркел. "Меркел чува само себе си", казва за нея Вацлав Клаус. Плодовете на нейните погрешни действия в разгара на мигрантската криза берат днес европейците. Мигрантите именно ще са една от основните теми на предстоящия Евросъвет. Струва си да се припомни, че преди около година на една лидерска среща Меркел каза, че българският премиер сам е предложил страната ни да стане гореща точка за бежанци. Впоследствие от замазванията на Борисов не стана много ясно дали някой е сгрешил в превода и дали премиерът ни е знаел изобщо значението на този термин. Днес обаче нещата са избистрени. Това, което се случва у нас, потвърждава думите на германския канцлер. Нищо чудно на срещата лидерите на Западна Европа отново радушно да изразят подкрепата си за България, та нали тя, като външна граница на ЕС, тях пази от нашествениците!
Горецитираният Клаус много точно подчертава, че връзката между масовата миграция и тероризма се подценява. В момент, когато Франция отбелязва три месеца от кървавата атака в Ница, е крайно време евролидерите, които апропо вече правят ясно разграничение между мигранти и бежанци, да реализират на практика мерки, осигуряващи безопасното и спокойно съществуване на своите граждани.
В този ред на мисли, вместо да продължават да пъчат мускули пред Русия, европейските държавници трябва да осъзнаят, че в борбата срещу глобалната заплаха от тероризъм тя не може да им бъде враг номер 1, срещу когото постоянно да налагат санкции, и който, според евродепутати, цели да разцепи Европа. Кога ще осъзнаят, че проблемите са вътре в нея, а не подклаждани отвън? А в същото време продължават да правят мили очи на Турция, пак притиснати заради неразрешимата мигрантска криза...
И за да затвърдят имиджа си на работещи за своето и благото на едрия капитал, на срещата си в Брюксел евролидерите ще демонстрират отново "своя ангажимент за търговска политика, стимулираща отворените пазари", както пише в дневния ред. Т.е. на масата ще бъде споразумението между ЕС и Канада СЕТА, което в най-скоро време ще бъде подписано. Въпреки мощния отпор на европейските граждани. Между другото, въпреки обществената съпротива и неговият брат - споразумението между ЕС и САЩ ТТИП, също не остава забравен. Въпреки категоричните изказвания на водещи европейски политици против него, преговарящите не се отказват.
И после иди обяснявай, че Евросъюзът работел за благоденствието на гражданите си...

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 281

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 356

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 288

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 317

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 356

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 282

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 295

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ