15 Май 2024сряда00:36 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Туризмът не иска висшисти

Бавно се увеличават студентите в инженерните специалности, показва новият рейтинг

/ брой: 264

автор:Велиана Христова

visibility 72

От студентите, дипломирани в професионалното направление Туризъм, едва 19,29 на сто се хващат на работа, която изисква висше образование. Безработицата сред завършилите това направление, също е висока - 4,03. Подобно е положението в направление Хранителни технологии - 26,38 от завършилите не работят на позиции, изискващи висше образование. Това показва, че в браншовете хотелиерство и ресторантьорство, които постоянно обявяват, че им липсват кадри, всъщност от висшисти няма нужда, а се търсят кадри със средно професионално образование. Тези констатации произтичат от данните в новото издание на Рейтинговата система на висшите училища у нас, което е шесто поред и вчера бе представено в МОН. Рейтинговата система е разработена от консорциум на "Отворено общество" и "Сирма Солюшънс" с европейски пари по договор от предишния програмен период.
С всяко ново издание рейтинговата система на вузовете у нас се усъвършенства и става все по-функционална. За пръв път тази година всичките 100 индикатора, по които в стандартизираните класации се събират данни за 52 професионални направления във всичките 51 висши училища у нас, са стъпили изцяло върху обективни показатели, изключени са субективните преценки от типа на анкети със студенти, работодатели и пр., обясни вчера шефът на авторския екип Георги Стойчев. Освен това системата е разширена с повече индикатори за регионалната значимост на всяко висше училище и за мястото му в пазара на труда в региона. Трета новост е, че за пръв път са включени данни и за това колко от приетите в дадено направление студенти наистина го завършват и се дипломират. В направлението Туризъм например от приетите студенти с диплома завършват 66,43 на сто. Системата позволява кандидат-студенти и родители да се ориентират предварително в избора си според собствените си изисквания, а висшите училища след обективен анализ да преструктурират специалностите си така, че да развиват тези, които имат най-висок рейтинг по различните показатели и да свиват други, които пък са по-слаби. Системата дава възможност за съставяне и на собствени рейтинги според това на кой индикатор човек дава предимство. Целта на рейтингите е да се повишава качеството на образованието и да се свърже пазарът на труда с пазара на висшето образование, заяви министърът в оставка Меглена Кунева.       

Чакат съдът да каже кой е ректор на МУ-София

Все още няма решение по делото, заведено срещу незаконното избиране на нов ректор в МУ-София, заяви вчера Кунева. Лъжа е обаче, че заради запорирането на сметките на вуза от страна на МОН там нямало парно. МОН осигурява средствата за режийните разноски и за заплати, категорична бе тя. Вузовете имат свещена автономия, но става дума за държавен университет, с държавна собственост и държавни пари, а аз съм пазител на публичните средства и не ми е все едно дали някой ги разпилява, отсече Кунева. Контролът е панацеята срещу злоупотребите, смята тя.  
 

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ