29 Март 2024петък14:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Най-бедният плаща най-много

/ брой: 90

автор:Аида Паникян

visibility 110

За европееца може да е странно твърдението, че бедният плаща най-много, но не и за българина. Красноречив пример е “данък лукс” и “данък колиба”. В случая с малка корекция - става въпрос за българските и за европейските пациенти (стр. 4). От всички страни-членки на ЕС у нас държавата заделя най-малко пари за здравеопазване - около 3,7% от БВП. В същото време, оказва се, българинът, макар и с най-ниски доходи в целия ЕС, доплаща най-голям процент за здраве. За медицинските услуги - около половината от стойността им, а за лекарства - около 80%. В Европа е обратното - пациентът плаща около 1% до 1/4 от стойността на лекарствата, а останалото - здравните фондове.
На всичкото отгоре, оказва се, че у нас системата на здравеопазване е най-недружелюбна към пациентите. В Европейския ден за защита правата на пациентите и родилките надигнаха глас, че се потъпкват правата им. МЗ, разбира се, веднага отговори, че ще разработи съответния документ за информирано съгласие специално за родилките. Пак решение на парче. И пак - запушване на устата на надигналия глас. Какво ще стане с останалите пациенти? Тях може би управниците ще омаят за година-две с нова система на разплащане с болниците, съпроводена с голямо количество пиар за “по-добро качество на медицинската услуга”... И за подмяна на един вид “избор” с друг. Но вече задължителен! Да, задължителен избор, колкото и да звучи като оксиморон. А мигар цялото ни здравеопазване не е един оксиморон през последните 20-ина години? Хора, които цял живот са плащали осигуровки, вместо да получават обещаните им по-качествени услуги, получават само фактури с по-високи цени на лечението. Или в най-добрия случай - подритване от болница в болница с едничката цел - болниците да вземат повече пари за лечението им.
Едва ли има цивилизована държава, в която през ХХI век пациентите да протестират за липса на лекарства и на лечение. Ала у нас това се превръща едва ли не във всекидневие. Още повече, че според прогнози на експертите парите за лекарства няма да стигнат до края на годината. Въпреки че управляващите се опитаха гордо да се тупат в гърдите, че за пръв път те в годините на прехода са дали най-много пари за здраве. Само че забравиха, че тези пари всъщност са събираните от нас здравни вноски, които те национализираха най-безочливо.
Очакват ни още новости в здравеопазването. Не защото българинът априори е Тома неверни, а защото опитът му показва, че всички обещания за поевтиняване на лекарства и подобряване на качеството на лечение водят до един и същи резултат - поскъпване на лекарства и лекарски услуги. Недоверието на българския пациент е породено и от друго: сатанинския образ на лекаря, който методично ни рисуват управляващите... За да измият ръцете си от отговорността, която имат за здравето на нацията.
 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 207

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 197

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 186

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 200

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 174

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 180

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 199

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 192

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 204

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 164

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ